Kultúra

Staroslovanské zvyky obyvateľom Dobšinej priblížili malí škôlkari

„Morena, Morena – za koho si zhorela? Za dobšinské deti – prekrásne to kvety !“ Takýto veršík  sprevádzal  akciu materskej školy, keď sa počas nádherného počasia lúčili so symbolom zimy, chorôb a trápenia – Morenou. Nastrojené pami učiteľky v ľudových krojoch spolu s deťmi  a Morenou obchádzali stred mesta a spevom navodili  krásnu , jarnú atmosféru. „Dosť bolo morenia, potrebujeme  Živenu – pani jari a vitality a tú chceme priniesť všetkým občanom nášho mesta.“ zaznelo v príhovore riaditeľky školy.

Za potlesku sa Morena spálila a hodila do Dobšinského potoka –  chvíľu sme ju pozorovali, ako odchádza preč a vzápätí deti krátkym, kultúrnym programom pripomenuli verejnosti tento staroslovanský zvyk. Veľmi pekne ďakujeme prítomným občanom za aktívne zapojenie sa do akcie materskej školy  – najmä tým, ako  počas vinšovačky priniesli deťom  do košíčka čerstvé vajíčka, ktoré sú prastarým symbolom nového života.

Naše veľké poďakovanie patrí i mamičke Mirke Haščákovej, ktorá pre nás Morenu zostrojila a pripravila. Zásluhou mladého harmonikára Lukáša Hajdúka  sa nám podarilo roztancovať všetky deti a tak sa splnil cieľ akcie – spoznávať historické a kultúrne zvyky nášho ľudu a  tak navodiť radostnú atmosféru deťom a všetkým   prítomným. Prajeme krásne a pokojné nadchádzajúce, veľkonočné sviatky – sviatky jari.

Mariana Liptáková, MŠ SNP Dobšiná