Separovanie v Dobšinej je niekedy problematické

Zber separovaného odpadu sa v našom meste prevádza od roku 2007 a to najmä z domácností na území mesta. Za posledných šesť rokov sa tak stalo separovanie samozrejmosťou, na ktorú si mnohí obyvatelia Dobšinej zvykli a túto možnosť vítajú a zapájajú sa do nej. V poslednom období, ale separovaný zber najmä vplyvom kalamity, alebo jej následkov v Dobšinej chýbal a neraz sa stalo, že aj napriek vyhlásenej výzve, ktorá odznela z miestneho rozhlasu vozidlo, ktoré separovaný odpad zvážalo, do mesta nedorazilo, prípadne sa nedostalo na mnohé z ulíc.

V minulosti sme sa na samotný zber spýtali Jaroslava Oravca, ktorý nám vtedy poskytol stanovisko: „Zber separovaného odpadu z domácností prevádza určená spoločnosť. V poslednom období sme zaznamenali sťažnosti nevyvážania zberu napríklad z lekárskeho strediska, na čo sme firmu upozornili a náprava bola zjednaná. Obyvatelia a domácnosti, ktoré ale nemajú kontajnery na tento zber si musia pomôcť napríklad vrecami, do ktorých dajú príslušný zberný obsah a je zaručené, že firma ho od občanov aj tak prevezme. Hlavné je, aby obsah zodpovedal práve zbieranej komodite.“ Povedal pre náš portál Jaroslav Oravec.

Dnes sme ale kontaktovali aj samotnú spoločnosť Fura, za ktorú nám poskytol vyjadrenie oblastný zástupca: „K niektorým kontajnerom sme sa žiaľ nevedeli dostať. Buď boli zamrznuté, alebo podobne a sľúbil som aj vedeniu mesta, že pošleme auto ešte raz na dozbieranie. Niekedy nemáme autá pri Dobšinej a preto nám to vychádza už iba na štvrtok. Odpad zostal na sídlisku pri kotolni, taktiež za kultúrnym domom, ale aj na jednej z ulíc. Vo štvrtok to ale určite zoberieme. Dnes nám zbieralo auto iba zmiešané plasty a ostatok sa bude riešiť v nasledujúcich dňoch.“

Z uvedeného tak vyplýva, že separovaný odpad pred obydliami, či v priestoroch verejných budov by mal v blízkej dobe zmiznúť z Dobšinej. Mnohí obyvatelia, ale aj dnes poukazujú na nedostatočné vybavenie priestranstiev zbernými nádobami.  Podnikatelia si za túto službu musia priplatiť. Problematické VZN mesta najmä pre podnikateľov hovorí, že právnické osoby a fyzické osoby podnikatelia si zber separovaného odpadu, ktorý nepochádza zo zložiek komunálneho odpadu, zabezpečujú na vlastné náklady prostredníctvom oprávnenej organizácie, alebo si zabezpečujú odvoz vlastnými prostriedkami do organizácie oprávnenej na výkup druhotných surovín, pričom sú povinní takéto odovzdanie druhotných surovín dokladovať potvrdením výkupne.

To všetko ale stojí nemalé finančné prostriedky. Aj preto je dnes v Dobšinej bežnou praxou, že namiesto separovania sa nakladá s odpadom neraz tak, že sa maskuje do bežného komunálneho odpadu. Pri zvýšenej spotrebe takýchto komodít najmä v prevádzkach, nastáva otázka, či má samotné separovanie zmysel ak ho často nerealizujú tí, ktorí vytvárajú najviac odpadu vhodného na separovanie a bežnou praxou namiesto triedenia je rozbíjanie sklenených fliaš, trhanie tetrapakov a následné vyhadzovanie do bežného komunálu.

Ilustračné foto: Stock.xchng