Novoročný príhovor primátora mesta Dobšiná občanom

Vážení spoluobčania, Dobšinčania. Skončil sa ďalší rok v životnej ceste každého z nás. Skončila  sa aj ďalšia etapa v našom meste a silvestrovskou polnocou sme vykročili na novú cestu, po ktorej budeme spoločne kráčať za novou Dobšinou. Urobme preto hrubú čiaru za tým čo bolo, pretože nie je v našej moci meniť minulosť. Napredujme, a spoločnými silami sa nám podarí, aby naše mesto rástlo do svojej krásy. Som presvedčený, že rok 2015 bude prelomový vo vývoji mesta, samozrejme k lepšiemu. Je úplne jasné, že zo dňa na deň to nejde. Sú predo mnou štyri roky práce, na ktorú sa teším. Koncepcia, s ktorou som nastúpil do funkcie primátora mesta sa zakladá predovšetkým na práci, preto mi vážení obyvatelia mesta určite odpustia, podľa mňa taký prežitok minulej doby v podobe nekonečných príhovorov vždy a všade.

Nech za mňa rozprávajú výsledky práce. Je toho veľmi veľa v našom mestečku, čo je potrebné urobiť, preto vás prosím, aby každý svojou troškou priložil ruku k dielu, aj keď len slovnou podporou, toleranciou a ochotou pomáhať samotnému mestu, ako aj tým obyvateľom , ktorí to naozaj potrebujú. Na základe porekadla, že jedna lastovička leto neurobí, počítam s vašou pomocou. “Porazených“, neprajníkov a všetkých sympatizantov éry mesta z pred 1.1.2015 žiadam a prosím, aby nehádzali “polená“ pod nohy tým, ktorí chcú pracovať na tejto zmene.

Mňa osobne to síce posilňuje v práci a napredovaní, no vo veľa prípadoch je to nezmyselné naťahovanie času. Každý obyvateľ mesta má právo posudzovať, ako aj kritizovať všetko, čo sa v meste deje, no naučme sa súdiť a hodnotiť veci potom, ako je práca vykonaná nie dopredu , keď sa ešte nič neurobilo a “rozsudok“ je už vyrieknutý. Určite urobíme aj chyby, z ktorých budú títo “neprajníci“ ťažiť, no nikto nie je dokonalý a chyby nerobí len ten, kto nerobí nič. Čím viac hláv, tým viac rozumu a tých rozumných hláv je určite v našom meste dostatok na to, aby sme chyby eliminovali na minimum a usmernili aj tie nazvem to, menej rozumné hlavy. Milujem naše mestečko, ktoré je čarovné, obklopené prenádhernou prírodou, s bohatou históriou, ktorú musíme zachovať a plné skvelých ľudí.

Veľmi ma preto zarmucujú nahlas vyslovované vety, že Dobšiná je len jedna čierna diera … atď.. Toto mesto bude také akým si ho urobíme, my všetci spoločne už možno aj tým, že budeme pozitívne myslieť a prejavíme lokálpatriotizmus. Buďme hrdí  na svoje rodisko! Aj keď nie je dokonalé, ale je naše.  Vážení Dobšinčania,  začnime spoločne tým, že rok 2015 bude štartom do novej etapy, ktorú podporíme  toleranciou, pozitívnym myslením, úctou k starším a samozrejme úctou k všetkým tým, ktorí priložia pomocnú ruku. Nech sa rok 2015 nesie v znamení vzájomných úsmevov bez nenávisti a hnevu. Z celého srdca vám všetkým želám hlavne veľa zdravia, ktoré je najdôležitejšie, veľa šťastia, ktoré je potrebné, veľa lásky bez ktorej sa nedá žiť, veľa pracovných, ako aj súkromných úspechov a príležitostí v každodennom živote.

Ján Slovák, primátor mesta Dobšiná

Ilustračné foto: Lukáš Koska