Pozor na ľad a padajúce cencúle, hrozia úrazy

Po minulej  nádielke snehu tu máme striedavé, denné oteplenia a s tým spojené riziká. Táto kombinácia je nebezpečná hlavne v mestách, kde pád  snehu zo striech, alebo pád cencúľov z výšky niekoľko metrov môže spôsobiť obyvateľom vážne zranenia. To isté platí o zľadovatených chodníkoch. Snehová perina robí najväčšie problémy majiteľom bytových domov, kde je zväčša bežná plochá strecha. Tí zdatnejší, preto neraz lopatami odhŕňajú sneh, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Čo ale s cencúľmi, ktoré neraz dosahujú obrie rozmery? Za ich odstraňovanie v každom prípade zodpovedá vlastník, alebo správca nehnuteľnosti. Kov na strechách sa totiž dokáže rýchlo zahriať a neraz sa uvoľnia veľké plochy snehu či cencúľov, ktoré dopadávajú priamo na vozovky, alebo chodníky. Na nich sa často nachádzajú nič netušiaci ľudia, ktorým môže zosuv spôsobiť až život ohrozujúce zranenia.

V Dobšinej je kladený dôraz predovšetkým na odhŕňanie snehu pred vlastnými nehnuteľnosťami, na čo dohliadajú príslušníci Mestskej polície, ktorí ak usúdia, že povinnosť vlastníkov nebola splnená, môžu v blokovom konaní sankcionovať vlastníka, ktorý si svoju povinnosť nesplnil. To isté platí o ľade na chodníku, ktorý je vlastník priľahlej nehnuteľnosti povinný odstrániť. Ak by zosunutý sneh, či cencúľ z domu poškodil vec, alebo privodil sa úraz pádom na ľade, tak následné nepríjemnosti môžu byť dosť závažné. Poškodený si totiž môže od vlastníka objektu vymáhať náhradu škody, alebo zaplatenie ujmy na zdraví aj súdnou cestou.

Na nebezpečné cencúle, či previsy môže majiteľov upozorniť taktiež Mestská polícia. V každom prípade je najlepšie takýmto situáciám predchádzať a to dostatočnou kontrolou odkvapov, prípadne striech a možné nebezpečné previsy a cencúle v čo možno najkratšom čase odstraňovať. Nie je na to potrebné žiadne špeciálne náradie, stačí lopata, či metla. Je však na každom, aby si uvedomoval, že za prípadné úrazy, ktoré sneh či cencúle z domov môžu spôsobiť, nesie plnú zodpovednosť majiteľ nehnuteľnosti a to aj pri ľade na chodníku, ktorý je v tomto období potrebné odstraňovať, alebo posypať, aby sa zabránilo úrazom.

Foto: Redakcia MD