Mesto Dobšiná vybudovalo nové detské ihrisko

Informovali sme vás ešte v septembri roku 2017, že po mnohých rokoch bezútešného stavu detských ihrísk v meste Dobšiná, z ktorých mnohé už zanikli, prišlo mesto s plánom vybudovania novej detskej zóny. Návrh s vypracovaným projektovým zámerom vtedy Mestskému zastupiteľstvu predložil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, ku ktorému sa jednohlasne priklonili aj mestskí poslanci. Samotné vybudovanie detskej zóny súviselo s prebiehajúcou parcelizáciou sídliska Rozkvet, kde v miestach na pozemku pred sídliskom mala vzniknúť detská zóna s certifikovanými prvkami, ktoré spĺňajú bezpečnostné štandardy. O mieste osadenia ihriska svojim hlasovaním dvojtretinovou väčšinou rozhodli samotní obyvatelia sídliska Rozkvet.

Po skoro roku sa tento plán podarilo dotiahnuť vedeniu mesta do úspešného konca, kedy 10. augusta 2018 o 15:00 hod. prebehlo slávnostné otvorenie detského ihriska. Otvorenie zahájil primátor mesta spolu s niekoľkými poslancami MsZ a deťmi, ktoré symbolicky prestrihnutím pásky otvorili tento areál, ktorý už dlho Dobšiná potrebovala širokej verejnosti.  Mesto Dobšiná na tento zámer vyčlenilo viac ako  35 000 eur z vlastných prostriedkov. Plocha detskej zóny má otváracie hodiny, je oplotená a má aj správcu, ktorým je Oddelenie kultúry a športu mesta Dobšiná. Oplotenie a lavičky pre rodičov, ktorí môžu pohodlne dozerať na svoje deti boli zabezpečené cez dcérske spoločnosti mesta Dobšiná a k dielu prispeli aj miestni remeselníci.

Na plochu detskej zóny má dozerá aj nová digitálna kamera Mestskej polície, plocha je osvetlená a okrem preliezok, hojdačiek, šmýkačiek, kolotočov a iných atrakcii priamo v areáli, má v neďalekej budúcnosti za oplotením pribudnúť tiež na blízkom svahu sánkovacia plocha na zimné obdobie. Oslovili sme primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka, ktorý nám povedal viac o priebehu tohto projektu, jeho budúcom zabezpečení, no tiež plánoch samosprávy v ďalšom budovaní zábavných a oddychových zón.

„Detské ihrisko je ďalším krokom vpred. Vybudovanie stálo veľa úsilia a tiež financií, no je veľmi dôležité budovať takéto zóny v našom meste napriek tomu, že majú aj neprajníkov, čo ma samozrejme zaráža a mrzí. Deti patria do nášho života a sú našim šťastím, preto by sme na ne mali myslieť aj touto formou. Víťazná spoločnosť realizovala projekt dlhšie ako sme predpokladali, no podarilo sa ho dotiahnuť do úspešného konca. Veľké pričinenie na tomto projekte má Podnik služieb mesta Dobšiná s.r.o., ktorý sa podieľal na terénnych úpravách a oplotení, ako aj spoločnosť Mestské lesy Dobšiná s.r.o., ktorá zabezpečila materiál na sedenie, s ktorým ochotne pomohol poslanec MsZ, Radovan Žori. Pevne verím, že je záujmom nás všetkých, aby sa v našom meste napredovalo aj týmto smerom, ktorý je pre vývoj našich detí veľmi potrebný.“ Uviedol primátor J. Slovák, no dodal aj to, že  po spustení skúšobnej prevádzky sa prišlo na to, že pre veľký záujem bežný spôsob prevádzkovania areálu v Dobšinej žiaľ zlyháva, na čo upozornili obyvatelia.

„Na tomto základe som zvolal stretnutie rodičov, ale aj susedov ihriska, ktoré sa uskutočnilo 12.08.2018 za účelom spoločne nájsť spôsob prevádzkovania areálu k spokojnosti všetkých. Na tomto spoločnom stretnutí sa upravil vek užívateľov od troch do 10 rokov s nutným doprovodom a maximálnou kapacitou 25-30 detí, otváracie hodiny, spôsob dozoru ihriska, ako aj rodičovského dozoru. Tiež sa schválil elektronický zámok na čip, ktorý by mohol získať každý občan, ktorý nemá pozdĺžnosti voči mestu, a samozrejme aj jeho príbuzní. Ako bude fungovať táto elektronická zámka ešte spresníme podľa dodávateľa. Aktuálny prevádzkový poriadok môžu nájsť obyvatelia priamo v areáli ihriska. Dohodnutý dozor zamestnancov mesta, ako aj mestskej polície, či občianskych hliadok bude nepretržitý kým sa nenainštaluje schválené zabezpečenie. Po jeho nainštalovaní budú kontroly samozrejme pokračovať v dohodnutých intervaloch. Stretnutie s obyvateľmi s odstupom času zopakujem a spoločne zhodnotíme, či sú opatrenia účinné, či je potrebné znovu niečo zmeniť, poprípade doplniť. Som presvedčený, že nájdeme spôsob fungovania aj v našom meste tak, aby detské ihrisko nebolo dôvodom hádok, ale radosti našich detí. Spoločnými silami je stále možnosť hľadať riešenia k plnej spokojnosti občanov nášho mesta,“  vyslovil primátor mesta Dobšiná, J. Slovák a poodhalil, že v najbližšej dobe sa vedenie mesta pustí aj do realizácie viacúčelového ihriska – klziska, ktoré bolo tiež súčasťou parcelizácie sídliska Rozkvet a rozhodli o tom obyvatelia sídliska taktiež dvojtretinovou väčšinou. O tomto ihrisku, ako aj o detskom dopravnom ihrisku, ktoré vznikne revitalizáciou parku na ulici SNP vás budeme informovať.

Súbor na stiahnutie: Detské ihrisko – prevádzkový poriadok

Text & foto: Juraj Karika