Mesto Dobšiná svojpomocne likviduje čierne skládky!

Nespaľujme: Spaľovanie odpadov prebieha v spaľovniach odpadov, alebo v zariadeniach na spoluspaľovanie odpadov. Spaľovanie, podobne ako skládkovanie, nenávratne ničí suroviny obsiahnuté v odpade. A je jedno, či ide o spaľovňu odpadov, cementárenskú pec, pyrolýzu a pod. Navyše ani spálením odpad nezmizne, redukuje sa len jeho hmotnosť a vzniká škvara a popolček, ktoré sú z časti nebezpečný odpad a rovnako končia na skládkach odpadov. Ďalším nechceným produktom spaľovania sú dioxíny s rakovinotvornými účinkami, poškodzujú imunitný a nervový systém a pohlavné orgány.

Pomáhajme: Tvorba nelegálnych skládok zbytočne oberá mesto o finančné prostriedky, ktoré musí vynaložiť na ich odstránenie. Rovnako to bolo i v prípade odstránenia pneumatík z dlhoročnej čiernej skládky v oblasti Pingarty. Mesto Dobšiná  v spolupráci so spoločnosťami Mestské lesy Dobšiná, s.r.o., Podnik služieb mesta Dobšiná s.r.o. a pracovníkmi verejnoprospešných prác sa dňa 08. novembra 2017 pustili do odstraňovania tohto druhu odpadu. Nakoľko ide o pomerne náročný terén, museli pracovníci VPP pneumatiky najprv zhromaždiť na dostupnejšom mieste, odkiaľ ich zamestnanec Mestských lesov, s.r.o.  postupne  pomocou navíjacej techniky lesného kolesového traktora  vytiahol na príjazdovú cestu, kde ich pracovníci Podniku služieb mesta Dobšiná s.r.o. naložili na nákladné auto. Výsledkom celej  pracovnej akcie bol nielen zdravý a uprataný priestor, ale i viac ako 150 kusov vytiahnutých pneumatík a 8 kusov 220 litrových plastových vriec naplnených voľne pohodeným odpadom.

Neskládkujme: Najhorším spôsobom zneškodňovania odpadov kdekoľvek vo svete je skládkovanie. Hrozbu predstavuje rôznorodosť odpadov, ktoré sa v rámci ukladania na skládku zmiešavajú. Tu nekontrolovane dochádza k vzniku rôznych reakcií. Tieto negatívne pôsobia na zdroje vody, pôdy a uvoľnené plyny prispievajú i ku globálnemu otepľovaniu. Osobitou alternatívou skládkovania sú čierne skládky. Čierne skládky sú roztrúsené po celej krajine ako ukazovateľ vyspelosti našej kultúry. Výskyt čiernych skládok, bohužiaľ, nie je ojedinelý, ale skôr štandardný jav aj v extraviláne nášho mesta, brehov riek, poprípade lesov. Spoločná je však ich výpovedná hodnota o úrovni obyvateľstva a ich vzťahu k životnému prostrediu. Dúfame však, že v dobe dostupnosti k informáciám o rizikách spojených s vytváraním takýchto skládok sa zmení aj prístup samotných obyvateľov vo vzťahu k ich okoliu a prírode.

MsÚ Dobšiná, Ing. Dana Kuchárová