Evanjelický cirkevný zbor v Dobšinej ukončil dva projekty, pripravuje sa na nový

Áno, priatelia. Dalo by sa povedať, že slovo „projekt“ v poslednom čase takpovediac zľudovelo. Už žiaci na školách si vytvárajú rôzne projekty. Je to akási príprava, keď neskôr vstúpia do sveta dospelých. Aj v svete dospelých sa totiž mnohé veci dejú a realizujú vďaka projektom. Tie najprv treba vymyslieť, zareagovať na výzvu, pripraviť ich, napísať a potom čakať, či prejdú, či budú úspešné. A keď sú úspešné, následne ich treba zrealizovať. Takto sa podarilo dva projekty zrealizovať aj na pôde nášho evanjelického cirkevného zboru. Prvý projekt bol rozložený na viacero etáp a realizoval sa okolo troch rokov. Bola to generálna oprava kráľovského hudobného nástroja – organu. Dobšiná disponuje skutočne krásnym organom – čo sa dispozície (22 registrov) aj vzhľadu týka. Organárska viedenská značka Carl Hesse pritom nie je v našom prostredí rozšírená. Máme radosť, že sa tento projekt stal skutočnosťou a veríme, že organ bude opäť dlho a bezproblémovo slúžiť svojmu účelu. Tento projekt bol zrealizovaný v prevažnej miere zo zbierok evanjelických veriacich v Dobšinej (teda z vlastných zdrojov). Sponzorsky nám však pomohli aj Mestské Lesy Dobšiná a tiež mesto Dobšiná, za čo im srdečne ďakujeme. Áno, chcelo by to teraz nejaký koncert, ktorý by ukázal, čo všetko sa na tomto organe dá zahrať. Nakoľko sa však ochladzuje a teplota klesá aj v samotnom chráme, s koncertom pravdepodobne počkáme až do budúceho roka, keď teplota bude opäť priaznivá. Celková oprava organu bola vyčíslená na cca 10.000 EUR.

Druhý projekt sa realizoval v mesiaci október. Jednalo sa výmenu strešnej krytiny na bočných krídlach nášho kostola zo západnej strany. Túto prácu bolo možné zrealizovať vďaka projektu Ministerstva kultúry SR „Obnov si svoj dom“. Popri týchto prácach boli na určitých častiach chrámu vymenené ríny a posilnené niektoré časti drevenej strešnej konštrukcie. Celú záležitosť zrealizovala firma Ing. Miloslava Gála. Chceme sa týmto poďakovať aj pani Ing. Eve Šmelkovej, riaditeľke Pamiatkového úradu v Rožňave za nezištnú pomoc pri príprave projektu.

Popri spomenutých projektoch sa priebežne pripravuje aj nový projekt. V ňom sa už chceme zamerať na vonkajšok kostola, konkrétne na opravu veže – oprava kamenárskych častí, balkónov a omietok. S najväčšou pravdepodobnosťou budú práce opäť rozvrhnuté na viacero etáp, nakoľko zrealizovať to všetko naraz nie je, žiaľ, v našich finančných možnostiach. Uvedomujeme si, že je nemálo tých, ktorí sa nad exteriérom kostola pohoršujú. Áno, je nám všetkým známe, že s tým treba niečo robiť. Len nedá sa robiť všetko naraz. Našou prioritou bolo ukončiť opravu interiéru, čo sa nám aj s Božou pomocou podarilo. To neznamená, že by sa tam už nijaká robota nenašla, ale nateraz je to ok. Takže berieme to tak, priatelia, že náš chrám je v tejto chvíli akousi učebnicou toho, ako by sme mali hľadieť aj na ľudí. Nepohoršovať sa nad ich zovňajškom, ale skutočnú krásu hľadať predovšetkým v ich vnútri. Veríme však, že evanjelický chrám, ktorý je nádherným architektonickým dielom, postupne dostane aj nový šat zvonku. Pomoc či dobrá rada každého z vás je pri zachovaní vzácneho dedičstva po našich otcoch vítaná.

Mgr. Rado Gdovin, ev. farár – administrátor seniora