Kultúra

V Dobšinej venovali deň starým rodičom

 

Starí rodičia sú v živote detí veľkým prínosom. Prežívame s nimi v detstve najkrajšie obdobie. Oplývajú veľkou trpezlivosťou, pochopením a celoživotnými skúsenosťami. Vítajú nás vždy s otvorenou náručou, úsmevom na tvári a sladkou odmenou. Pútavo rozprávajú svoje životné príbehy, so záľubou nás zasväcujú do ručných prác a tajov dobrej kuchyne.  Deň starých rodičov sme si pripomenuli aj v Centre voľného času v Dobšinej. Prišli k nám aj s vnúčikmi v hojnom počte a strávili spolu pekné popoludnie. Súťažili v jedení jogurtov, stavaní kociek, navliekaní korálok, spievaní alebo hre na fúrik. Pripravené mali malé občerstvenie a ceny víťazom a všetkým zúčastneným.

Deň starých rodičov vznikol z iniciatívy Marian Lucille Herndon McQuade, matky 15 detí a starej mamy 40 detí, ktorá začala v roku 1970 kampaň za zavedenie tohto sviatku. Postupne získavala podporu a po ôsmych rokoch, čiže v roku 1978 bol tento sviatok zoficiálnený. Dátumy tohto sviatku sa v krajinách rôznia. Kým Amerika oslavuje v septembri prvú nedeľu, na Slovensku je to druhá nedeľa v októbri.

Účelom sviatku je podnietiť ľudí, aby premýšľali o vplyve starých rodičov na ich životy a na spoločnosť. Deň je príležitosťou ukázať našu lásku k starým rodičom a oni zas majú možnosť prejaviť svoje city k deťom a vnúčatám, podať im pomocnú ruku a podeliť sa s nimi o životné múdrosti.

Ing. Mária Rybárová, CVČ Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »