Dobšinská príroda je pravidelne znečisťovaná

Dobšiná je obklopená prírodou, ktorú jej môže závidieť nejeden návštevník a aj týmto spôsobom robí naše mesto atraktívnym. V okolí mesta, sa nachádza veľa miest, ktoré sú často vyhľadávané. Azda najznámejším, ale aj „najfrekventovanejším“ je Ramža. Denne po nej prejdú desiatky ľudí, ktorí často využijú aj možnosť posedieť si vo vybudovaných prístreškoch s lavičkami a pripravenými ohniskami.

To všetko by bolo krásne, nebyť pozostatkov vo forme odpadu, ktorý tu bežne po návštevníkoch zostáva. Upozornila nás na to jedna z návštevníčok Ramže, ktorá podľa jej slov aj takýmto spôsobom chce apelovať na verejnosť, najmä mladých ľudí. „Keď sa poriadne pozrieme a zvážime všetko, tak jediné na čo tu môžeme byť v súčasnosti hrdí je príroda. Je vaľká škoda, že mnohí si ju nevážia a často ju zanechajú v takom stave, že na to ani nie je slov.“ Hovorí právom nahnevaná Dobšinčanka Mária a dodáva.

„Zdá sa mi, že si pomaly ale isto prestávame vážiť všetko. Keby takto konal každý, tak došli by sme asi k tomu, že pre odpadky by nebolo už ani kde stúpiť. Je až také ťažké po tom, čo do prírody donesiem plné fľaše, či sáčky, tieto prázdne veci po sebe upratať a v meste ich vhodiť do kontajnera? Pre mnohých zrejme je. Tiež by nebolo odveci, keby začalo viac ľudí separovať, ale aj podniky, ktorých je tu takto zmýšľajúcich tiež veľmi málo.“ Dokončuje pani Mária.

Náš záber z prístrešku v Ramži asi nepotrebuje komentár. Plastové fľaše, sklo, obaly, či iné veci, ktoré nemajú v prírode miesto sa len tak povaľujú po zemi, akoby sa čakalo na to, že sa niekto uľútostí a po ľuďoch, ktorí si nedokážu urobiť poriadok sami, to nejaký dobrodinec vyprace. Pritom asi najzarážajúcejší je fakt, že iba o pár metrov ďalej sú vopred pripravené vrecia na odpad, ktoré sú poloprázdne a odpadky sú všade, len nie tam. Leto začalo nedávno a mnohí prírodu navštívia v týchto mesiacoch. Najlepšie poslúžia slová od J.W. Goetheho „jedine príroda vie, čo chce … nikdy nežartuje a nikdy nerobí chyby, tie robí len človek“ .

Foto: Redakcia MD