Aktuality

Dobšinčanov čaká tropický víkend

 

Horúci víkend je pred nami, pričom sa cez sobotu a nedeľu vyšplhá teplota poriadne vysoko. Podľa meteorológov nás čakajú tropické dni plné ostrého slnka. Pomáhať si treba ako sa len dá, pretože nás čakajú horúčavy o teplote až 36 stupňov Celzia. Znesiteľné prostredie doma či v práci si môžeme zabezpečiť, ak si priestory ráno poriadne vyvetráme a potom ich už na celý deň uzavrieme so zatiahnutím okien, či žalúzií. Samozrejme, netreba zabúdať na dôsledný pitný režim počas celého dňa a bez ohľadu na to, či máte pocit smädu.

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre tekutín. Piť je treba o to viac, čím je človek fyzicky aktívnejší, a to predovšetkým minerálnu alebo stolovú vodu a ovocné šťavy a džúsy. Vhodný je aj bylinkový, či v primeranej miere zelený čaj, nevhodné sú presladené nápoje s obsahom CO2, kofeínu chinínu či alkoholu. Prvý augustový víkend nás svojimi teplotami teda poriadne potrápi.

Pre extrémne vysoké teploty vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre okres Rožňava aj výstrahu prvého stupňa. „V okrese sa miestami očakáva dosahovanie maximálne teploty vzduchu 33 až 36 stupňov,“ varujú meteorológovia. Obzvlášť opatrný treba byť v čase od 11-tej doobeda až do večera, kedy je slnko najostrejšie a hrozí najviac kolapsov a zdravotných problémov. K tomu prispieva predovšetkým kombinácia s alkoholom, ktorý v horúčavách obzvlášť nebezpečný.

Každý by mal v tomto období uprednostniť chládok, aby nedošlo k prehriatiu organizmu a tiež je namieste zvoliť vhodné oblečenie, najlepšie svetlej farby a z prírodných, nesyntetických materiálov. Ako dodávajú meteorológovia „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká“.

Ilustračné foto: Akt, video: YouTube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »