Aktuality

Hasiči varujú pred požiarmi, platí zákaz kladenia ohňov

 

V lesoch katastrálneho územia Dobšinej platí od včera, až do odvolania prísny zákaz kladenia ohňov. Dnes to oznámilo OR HaZZ v Rožňave, pričom zákaz platí pre celý okres. Dôvodom je zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov v dôsledku pretrvávajúcich vysokých teplôt a stále pretrvávajúci požiar, ktorý vyčíňa nad Betliarom. Ten vytvoril požiarisko o rozlohe skoro 30 hektárov, pričom sa z neho naďalej dymí. S požiarom bojujú desiatky hasičov a dobrovoľníkov z Rožňavy, Dobšinej, Košíc a Popradu, tiež bola nasadená aj letecká technika z Ministerstva vnútra a Ministerstva obrany, ako aj špeciálne vycvičení hasiči.

V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je podľa HaZZ každý obyvateľ v Dobšinej povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti.  Ako uvádzajú hasiči, fyzickým osobám sa na lesných pozemkoch zakazuje zakladať, alebo udržiavať ohne, fajčiť, alebo odhadzovať horiace, alebo tlejúce predmety a vypaľovať porasty bylín, krov a stromov.  Tieto zásady sú obzvlášť dôležité pre prevenciu pred vznikom požiarov v každom ohľade. Podľa zákona, aj v čase neplatenia zákazu, právny stav v SR plošne zakazuje zakladanie ohňa v lese a päťdesiat metrov od porastu, výnimkou sú len oficiálne ohniská, ktoré sú označené modrým piktogramom s prekríženými polienkami.

Vlastníci, správcovia, alebo užívatelia lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom sú zase povinní zabezpečovať v lesoch hliadkovaciu činnosť, a zabezpečiť umiestnenie potrebného množstva protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov a udržiavať existujúce prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a ich využitie na účinný zásah.

Zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiaru platí už v 66.-tich okresoch na Slovensku. Za nedodržanie príkazu, alebo zákazu pri činnostiach spojených so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom možno podľa dostupných informácií TASR uložiť právnickej osobe pokutu do 16 596 eur. Pokarhanie, alebo pokutu do 99 eur môže dostať fyzická osoba, ktorá sa dopustí priestupku, a až 331 eur ak priamo poruší vydané zákazy, čo sú prípady vypaľovania trávy, iných porastov či zakladania ohňa v priestoroch, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu.

Ilustračné foto: Stock.xchng

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »