Dobšiná v turizme stále zaostáva

Je tu leto a s ním sa naplno rozbieha turistická sezóna. Mnoho miest a obcí sa na tento čas dôkladne pripravuje, keďže príjmy z turistického ruchu nie sú vôbec zanedbateľné. Ako sme na tom v Dobšinej? Turistické informačné centrum (TIC) je v mnohých mestách vyhľadávané a to najmä z dôvodu ľahkej dostupnosti informácii o meste či regióne pre turistov a v mnohých prípadoch plní aj iné účely. Vznik dobšinského centra, jeho zriadenie s technickým vybavením finančne podporila EÚ v rámci programu Grantová schéma rozvoja cestovného ruchu. Jeho pozícia je síce na námestí, ale označenie je veľmi zle viditeľné. Nedostatkom je aj fakt, že TIC sa delí o spoločný vchod do priestorov s ďalšími nájomníkmi a sídli v upravených pivničných priestoroch kultúrneho strediska.

Mnohí obyvatelia otvorene hovoria aj o tom, že chybou je aj skutočnosť, že sa nikde nenachádza ani zreteľné označenie jeho polohy hneď pri vstupe do mesta, teda od štátnej cesty č. 67, ktorou nám turisti odchádzajú cez námestie Troch ruží v smere na Poprad. Našim mestom tak iba „preletia“ bez akéhokoľvek upútania ich pozornosti. No nastáva tu ďalší problém. Ak sa turista do dobšinského TIC predsa len dostane a chce si kúpiť nejakú mapu, pohľadnicu, alebo spomienkový predmet, v Dobšinej nepochodí. Ako sme sa dozvedeli, miestne informačné centrum neponúka žiadne z uvedených služieb a už vôbec nie sprievodcovské služby, rezerváciu ubytovania, či zmenáreň, čo sú dnes všetko zaužívané služby turistických centier.

Personál TIC Dobšiná tvoria síce kvalifikovaní, zväčša vysokoškolsky vzdelaní pracovníci, ale nepracujú na riadnu zmluvu, iba formou aktivačných prác či absolventskej praxe zrejme z dôvodu šetrenia mestských výdavkov. Následne sme sa dozvedeli ďalší zarážajúci fakt, ktorý je jasným signálom o stagnácií turizmu.  Dobšinské turistické informačné centrum navštívi v prieme za týždeň  iba 6 turistov. V týchto letných mesiacoch sa situácia mierne zlepšuje, kde za prvý týždeň TIC navštívilo podľa pracovníkov zhruba 17 turistov.

Pracovníci centra sa síce turistovi, ktorý k nim zavíta, snažia pomôcť a poradiť, ale jednoducho mu nemajú okrem strohých informácií za použitia internetu čo poskytnúť. Súčasný stav vraj ale nie je ničím výnimočný a toto centrum funguje na takejto báze už od svojho vzniku od roku 2005.Ďalším nedostatkom je otváracia doba. Je otvorené iba v pondelok až piatok od 9-tej do 15:30. Na oficiálnej stránke mesta sa síce uvádza od 09:00 do 17:00, ale vraj je tento údaj už niekoľko rokov starý a neaktuálny, ako aj väčšina informácií na oficiálnej webstránke mesta. Cez víkend má turista u nás jednoducho smolu.

Pre porovnanie v Rožňave je TIC otvorené od pondelka do piatku v časoch od 08:00 do 18:00, v sobotu 09:00 až 17:00 a v nedeľu 13:00 až 17:00. Na požiadanie vám rezervujú ubytovanie podľa vášho výberu, funguje taktiež ako zmenáreň, nákup a predaj valút, poskytuje sprievodcovské služby po pamätihodnostiach mesta a predáva aj suveníry, turistické mapy, pohľadnice a iný rozličný tovar zameraný na turizmus s propagáciou mesta a okolia. Je to dosť závratný rozdiel naproti Dobšinej či už vo vybavenosti, poskytovaní služieb a celkovej dostupnosti. Je veľkou škodou, že turistickému informačnému centru v Dobšinej je znemožnené využívať daný potenciál, ktorý by mohol napomôcť zlepšeniu turistickej stagnácie.

Foto: Redakcia MD