Denné odberové miesto máme už aj v Dobšinej

Od pondelka 07.12.2020 pribudlo denné odberové miesto aj v Dobšinej. K dispozícii je v bývalej budove elektrární na Hnileckej ulici č. 917. Odberové miesto má z budovy označený osobitý vstup z Novej ulice. Obyvatelia sa môžu dostaviť na antigénový test bez objednania každý pracovný deň od 10:00 do 18:00, kde im bezplatne zdravotníci vykonajú antigénové testovanie.

Na odberovom mieste poskytuje Ochrana zdravia s.r.o. Tornaľa bezplatné služby: výter z nosohltana na dôkaz antigénu Covid-19 a vystavenie certifikátu s výsledkom testovania. Priestory na testovanie poskytlo Mesto Dobšiná, pričom predpoklad dostupnosti denného testovania  v našom meste je dlhodobý.

Záujemcovia prichádzajú na zriadené odberové miesto dobrovoľne. Testovací tím denného OM je zložený z dvoch zdravotníckych pracovníkov, z ktorých jeden vykonáva výter a druhý vyhodnocuje výsledok testu. Všetci členovia tímu sú zazmluvnení a odmeňovaní zo strany štátu.

Na toto testovanie nie je potrebné nahlasovať sa, alebo osobitne registrovať. Testuje sa pribežne, tvoria sa tak menšie rady čakajúcich, keďže záujem zo strany obyvateľov o testovanie je veľký. Možnosť otestovať sa môžu ľahko využiť nielen občania mesta Dobšiná, ale aj ľudia žijúci v obciach jeho okolia.

Činnosť odberového miesta a následné spracovanie získaných údajov sa realizuje na právnom základe v súlade s GDPR a zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Trvanie testovania k výsledku je v priemere 15 – 20 minút.

Všetky osoby, ktoré majú záujem podrobiť sa bezplatnému dobrovoľnému antigénovému testovaniu na COVID – 19, majú možnosť prísť priamo na odberné miesto v uvedenom čase.  Pozitívne testovaní ľudia budú na mieste poučení o podmienkach domácej izolácie a ďalších nevyhnutných protiepidemických opatreniach.

Použitie antigénových rýchlotestov má svoj význam hlavne na rýchlu identifikáciu osôb infikovaných koronavírusom, ktoré po diagnostike a poučení budú v izolácii a zabráni sa tak šíreniu nákazy spôsobujúcej ochorenie COVID-19. Jednajme zodpovedne a nehazardujme so svojim zdravím. Testovanie aj v našom meste nám ponúka vedieť ako na tom zdravotne sme a chráni nás a našich blízkych pred možnými komplikáciami.

Text & foto: J. Karika, predseda SČK Dobšiná