Kultúra

Od teórie k praxi v Komunitnom centre mesta Dobšiná

Voľba efektívnej stratégie nášho Komunitného centra v oblasti vzdelávacích aktivít a metód sociálnej práce je jednou z kľúčových otázok v tomto období.  Pravidelné skupinové aktivity Komunitného centra  v dopoludňajšom predškolskom klube boli v novom roku rozšírené o klub mamičiek. Aktivitami a prácou s rodičmi a deťmi sa venujeme prevažne oblastiam potrebným pre úspešný vstup detí do školy, podporujeme a rozvíjame rodičov v ich rodičovských kompetenciách, predovšetkým v oblasti vzdelávania detí.

Cieľovou skupinou sú predovšetkým matky, z ktorých sa mnohé dlhodobo ocitajú v nepriaznivej životnej situácii, ktorú nedokážu bez podpory okolia riešiť.  Jedná sa o rodičov, ktorí majú znížené možnosti a kompetencie, často žijú v podmienkach sociálneho vylúčenia a ich deti obvykle vstupujú do vzdelávacieho systému so sociálnym znevýhodnením.

Cieľom klubu mamičiek je zvyšovať záujem rodičov o pravidelnú školskú dochádzku svojich detí  a ich zapojenie do klubu pre matky s deťmi v Komunitnom centre, vzbudzovať záujem rodičov o výchovno-vzdelávacie výsledky svojich detí, ďalej motivovať rodičov k aktívnej participácii na spolupráci so školou a zvyšovanie záujmu rodičov o pravidelnú domácu prípravu detí.  Poskytujeme rodičom aj potrebný informačný servis o školskom systéme v našej spoločnosti  a nabádame ich k vytváraniu priaznivého domáceho učebného prostredia pre ich deti.

Sme presvedčení, že s aktívnou participáciou školstva , rodín a komunity je možné vytvoriť partnerstvo na postupné vytváranie podnetného, inkluzívneho prostredia  v systéme základného školstva  aj v živote komunity  v meste Dobšiná.

PhDr. Eva Mihóková, odborný garant KC