Kultúra

Škôlkari v Dobšinej na znak príchodu jari vyniesli Morenu

 

V stredu, 6.04.2022, sa deti z Materskej školy na Ul. SNP v Dobšinej rozlúčili so zimou jedným z najstarších slovanských zvykov – vynášaním  Moreny. Aj takto sme zime chceli dať definitívne najavo, že  už chceme jar. V jarnom sprievode, v ľudových krojoch, so spevom a za doprovodu tónov harmoniky, sme Morenu priniesli až k potoku pred Mestský úrad. S Morenou sa deti rozlúčili slovami: “Nesieme Morenu, v oleji smaženú…, Morena, Morena, kde si prebývala…, Morena, Morena, obi si kolená….“

Morenu sme zapálili a hodili do potoka. Tak ! A teraz sa už tešíme, že zima nadobro odišla a krásna pestrofarebná jar rozkvitne do svojej zelenej nádhery. Svoju radosť z prichádzajúcej jari deti potom prejavili spevom a krátkymi  jarnými hrami. Veselú náladu do tanca im vytvárala melódia harmoniky. Rozospievala nielen deti, ale aj všetkých prítomných, ktorí sa prišli pozrieť a spríjemnili toto krásne dopoludnie. Veľmi nás teší, že po dlhšom, náročnejšom období, deti z našej materskej školy opäť mohli ukázať svoj talent a nadanie, ale aj pani učiteľky, ktoré ich na tento deň pripravovali.

Ďakujeme pánovi Karolovi Kúnovi zo ZUŠ Dobšiná za hudobný doprovod a všetkým zúčastneným , ktorí prišli a vytvorili príjemnú atmosféru pred blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami. Poďakovanie patrí kolegyniam, rodičom, starým rodičom a všetkým, ktorí sa spolu s nami tešili a vítali vynesením Moreny prichádzajúcu jar.

Mária Gazdíková, MŠ SNP, Foto: J. Karika

Translate »