Kultúra

Privítali sme leto s Gemerčatami

 

Priestor sály Mestského kultúrneho sediska dnes ozvučovala ľudová hudba a spev detí z Detského folklórneho súboru Gemerčatá. Tie o 17.-nástej hodine vystúpili pre širokú verejnosť s pestrým programom, ktorý niesol príznačný názov „Leto k nám ide…“. Na svoje si prišli všetci milovníci ľudovej hudby, spevu, či tancov, ktoré mladí folklóristi ovládajú na výbornú. Celý program sa niesol najmä v znamení nastávajúceho letného slnovratu a jeho ľudových tradícií. 

Ako je všeobecne známe, v ľudových tradíciách je letný slnovrat odpradávna spojený s magickým dianím v prírode. Vo všeobecnom povedomí sú dnes tieto udalosti spojené skôr so svätojánskou nocou (23.6., Predvečer sviatku sv. Jána Krstiteľa),kde ide však o mix pôvodného pohanského slnovratu a neskôr zavedeného kresťanského sviatku. Z mnohých zdrojov sa tiež môžeme dozvedieť, že slnovrat je sviatkom oslavujúcim silu Slnka, jeho zdroje energie, bez ktorého by život na Zemi neexistoval.

Ľud v dávnych dobách, preto tiež zapaľoval o polnoci obrovské ohne, čo predstavovalo poctu Slnku. Skákalo sa aj cez plamene a do vzduchu sa vyhadzovali horiace lopatky pre zastrašenie zlých síl. Ľudia tancovali okolo ohňa ozdobení bylinkami a kvetmi, kde sa snažili o to, aby sa darilo aj naďalej dobytku a poliam. Na druhý deň z týchto vatier na polia rozhadzovali zvyšný popol z ohňov.  Vystúpenie Gemerčiat tak bolo pravým priblížením ľudových tradícií nášho regiónu. V jeho závere sa ale folklóristi rozhodli prítomným dokázať, že aj moderná hudba má korene vo folklóre, z čoho vám prinášame video pod fotogalériou, ktoré sa oplatí pozrieť 🙂

{gallery}foto_kultura/gemercata2013_leto{/gallery} 

Foto & video: Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »