Aktuality

Prispejte k prázdninovej kvapke krvi aj vy

 

Stáva sa takmer už pravidlom, že v lete ubúda počet darcov, zväčša študentov a dovolenkárov, a pribúda počet poranení a úrazov, ktoré si vyžadujú vyššiu spotrebu krvi. Z tohto dôvodu Slovenský Červený kríž pripravil kampaň Prázdninová kvapka krvi.

 

Hoci nedostatok krvi na celonárodnej úrovni vyhlásený zatiaľ nebol, chceme vyzvať tých, ktorí môžu ísť darovať krv, aby tak urobili aj počas letných mesiacov, kedy je darcov menej ako zvyčajne.“ Vyjadrilo sa vedenie SČK vo svojej správe

Krv je možné darovať v pracovných dňoch na pracoviskách Národnej transfúznej služby www.ntssr.sk  a na hematologicko-transfuziologických oddeleniach jednotlivých nemocníc. Najbližšie je to na HTO NsP Sv. Barbory v Rožňave a registrovať sa je možné osobne v utorky a štvrtky od 07:00 do 08:00 hod, prípadne telefonicky 058/7771489.

 

Darovať krv môže každý vo veku 18 – 60 rokov, ktorý sa cíti zdravý, a váži viac ako 50 kilogramov. Krv nie je možné darovať napríklad ak človek prekonal infekčnú žltačku, vážne infekčné choroby, má piercing, tetovanie, alebo bol v priebehu posledného polroka operovaný. Darca by mal prísť na odber najedený a mal by vypiť dostatok tekutín. Priniesť je potrebné aj občiansky preukaz a kartičku poistenca. 

 

Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

 

Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace.

 

Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. 

 

Ilustračné foto: SČK

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »