Aktuality

Pripojte sa k oceneným darcom z Dobšinej a darujte život

 

Celoslovenská kampaň Slovenského Červeného kríža, Valentínska kvapka krvi opäť rozprúdi krv v žilách na celom Slovensku. Začína už v pondelok 10. februára a potrvá do 14. marca 2014. Pre niekoho si ten pravý. Heslo tohtoročnej kampane sa nemá prihovárať len zaľúbencom. Chce všetkým pripomenúť, že každé rozhodnutie človeka darovať krv, zachraňuje niekomu život a práve tá vaša môže byť tou pravou v rozhodujúcom momente, pre odkázaného. Pre zaľúbené dvojice, ktoré prídu počas kampane darovať krv spoločne, Slovenský Červený kríž pripravil súťaž o víkendový pobyt v Budapešti.

Bezpríspevkové darcovstvo má aj v Dobšinej svoju tradíciu a nedávno, boli v kongresovej sále radnice mesta Rožňava ocenení Jánskeho plaketami títo Dobšinčania. Bronzová plaketa – Mgr. Miroslav Plichta, Lukáš Kortiš a Marek Rusnák Leško. Strieborná plaketa – Roman Hatvaník, Róbert Mol a Ondrej Ševc. Zlatá plaketa – Ing. Michal Krivanský a Ján Gazdík. Ako nám potvrdilo riaditeľstvo Územného spolku SČK v Rožňave, krv je možné darovať v pracovných dňoch na pracoviskách Národnej transfúznej služby www.ntssr.sk a na hematologicko-transfuziologických oddeleniach jednotlivých nemocníc. Najbližšie je to na HTO NsP Sv. Barbory v Rožňave a registrovať sa je možné osobne v utorky a štvrtky od 07:00 do 08:00 hod, prípadne telefonicky 058/7771489.

Valentínska kvapka krvi je kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Má celoslovenskú pôsobnosť s dosahom najmä na školy, ale aj firmy a organizácie. Jej cieľom je primäť najmä mladých ľudí, aby chodili darovať krv pravidelne, čím sa zabezpečuje dostatok krvi v našom zdravotníctve. Darovať krv môže každý vo veku 18 – 60 rokov, ktorý sa cíti zdravý, a váži viac ako 50 kilogramov. Darca by mal prísť na odber najedený a mal by vypiť dostatok tekutín. Priniesť je potrebné aj občiansky preukaz a kartičku poistenca. Potreba krvi je veľká.

Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy.  

Ilustračné foto & video: SČK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »