Aktuality

Pod tlakom giganta odobrili predaj

 

Na pôde stredajšieho Mestského zastupiteľstva, sa prejednávala aj žiadosť Východoslovenskej distribučnej a.s, ktorá požadovala odkup pozemku, na výstavbu novej rozvodne. Nebolo by na tom nič čudné, keby už jestvujúca trafostanica nebola roky udržiavaná a taktiež si zástupca VSD a.s. prizval na pomoc aj zástupcu spoločnosti Kovozink, ktorý sa snažil svojim vystúpením neskrývane ovplyvniť rozhodnutie mestských poslancov.

 

Na zastupiteľstve sa vyjadril, že spoločnosť mala dlhodobo problémy s elektrinou, čo malo taktiež vplyv na nedávne prepúšťanie. „My sme investovali do výstavby nového závodu Kovozink pred dvoma rokmi a minuli sme na tú stavbu 20 miliónov eur. Bolo tam zamestnaných 85 ľudí a dnes je prevádzka odstavená a ľudia boli prepustení. Jedným z hlavných dôvodov boli časté výpadky elektrickej siete.“ Dodal tiež, že to čo vnímali občania ako znesiteľné kolísanie, to znamenalo pre prevádzku aj niekoľkohodinovú  odstávku výroby a ťažké finančné škody.

 

Jeho slová potvrdil aj zástupca VSD a.s a argumentoval najmä tým, že výstavbou novej rozvodne, by sa podobné javy mali obmedziť a taktiež jej samotným umiestnením nenarušia krajinnú oblasť na Dobšinskom kopci. Povedal aj, že jeho spoločnosť je ochotná za pozemky zaplatiť podstatne viac ako je ich trhová hodnota a zaplatia mestu za odpedaj až 23 000 eur aj napriek tomu, že pozemky majú hodnotu podstatne lacnejšej ornej pôdy a nie stavebných pozemkov.

 

Chladného to nenechalo poslanca Jozefa Goreja, ktorý ako pracovník v danej oblasti má prehľad o reálnosti určitých tvrdení. „Pána zo zinkovne môžem ubezpečiť, že táto rozvodňa vám napätie nevráti a výpadky vám neobmedzí. Sú to zavádzajúce informácie a nie sú ani ničím dokladované. Tá rozvodňa, ktorá v súčasnosti existuje je úplne nová fakticky. Ja v energetike robím 23 rokov a viem o čom hovorím.“ Dokončil poslanec Gorej a zástupca VSD mu okamžite odpovedal: „My sa pozeráme na obdobie viac ako 50 rokov a už len samotný oporný múr má už 60 rokov a nie je možné predvídať, čo sa s ním stane. Ak by sme investovali do už existujúcej rozvodne, vyžaduje si to enormné náklady oproti predloženému technickému riešeniu o ktorom hovoríme.“

 

Poslanci a aj hostia si na zasadnutí povedali svoje a rozhodnutím mestského zastupiteľstva je dnes jasné, že v Dobšinej, konkrétne v tesnej blízkosti Dobšinského kopca sa bude stavať veľká, nová rozvodňa. Návrh odpredať pozemky potrebné na stavbu prešiel v hlasovaní 6:5 a teda nadpolovičná väčšina poslancov sa k tomuto riešeniu priklonila. Dobšiná dnes o tomto zámere informovala aj občanov, kde v dokumente uvádza, že  prípadom hodným osobitného zreteľa je, že kupujúci, ako prevádzkovateľ elektrickej distribučnej sústavy plánuje uskutočniť na pozemku výstavbu elektrickej stanice, ktorá bude súčasťou elektrickej distribučnej sústavy, a ktorá bude vo vlastníctve kupujúceho, pričom sa kladie dôraz na verejnoprospešnosť. Video z lobingu VSD a Kovozinku vám ponúkame pod príspevkom.

 

Foto & video: Redakcia MD

{youtube} 2Cwcd7GnhsM {/youtube}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »