Obyvateľom došla trpezlivosť, žiadajú o podporu verejnosť

Nedávno sme vás informovali o probléme na sídlisku, ktorý sa týka najmä blízkeho paneláka stojaceho povedľa vybudovanej studničky. Jeho obyvatelia denne zápasia s neprispôsobivými, zväčša rómskymi obyvateľmi z celej Dobšinej, ktorí sú neplatičmi a chodievajú si tam po vodu. A to neraz v početných skupinách, pod vplyvom alkoholu a s maloletými deťmi. Nastala preto otázka, čo so studničkou ďalej, aké riešenie by bolo najlepšie a práve to obyvatelia požadujú od vedenia mesta. Domáci ale neveria, že začne konať z vlastnej iniciatívy a preto je na stole nová petícia, pričom žiadajú o podporu verejnosť.

Dnes sme preto do obytného domu č. 344 na sídlisku zavítali aj my, kde sme sa stretli s členkou päťčlenného petičného výboru, pani Mirkou Klementovou. „Táto situácia už presiahla únosné medze. Idete ráno pred blok, smrad, bodrel a dvadsať Rómov vás víta pred vchodovými dverami a toto máme niekoľkokrát denne. Nič si nemôžete nechať ani v činžiaku, či jeho blízkosti, okamžite to zmizne. Rozšírili sa nám tu aj krádeže, nemôžeme to síce dokázať kto to bol, no ak bolo všetko roky v poriadku a teraz nie je, vinníci sú jasní. Nemáme možnosť sa účinne brániť.

Večne sa títo ľudia hrabú v kontajneroch, z toho vzniká špina a naokolo neporiadok. Keby to niekto videl, čo sú tí Rómovia schopní urobiť, tak neuverí. Vyložia sa v okolí studničky, dokážu v jej tesnej blízkosti vykonávať všetky osobné potreby. Bežne donesú aj na kárach koberce a tam ich čistia, pritom my sami si tu nedovolíme robiť niečo také, aj keď tu bývame. Keď sa pred piatimi rokmi zorganizovala podpisová akcia za obnovenie studničky, nevedeli sme čo nás čaká, prerástlo nám to cez hlavu.„ Priznáva nešťastná obyvateľka a približuje nám aj iniciatívu vzniku petície.

„V našej petícií sme opísali všetky dôvody, ktoré nás k nej vedú a dúfame, že ju po odovzdaní na Mestskom úrade prejedná aj zastupiteľstvo. V petícií požadujeme zrušenie studničky, prípadne žiadame nájsť také riešenie, ktoré by vyhovovalo všetkým. Mesto to musí nejako riešiť, pretože tento problém sa v budúcnosti nemusí týkať len nás, môže sa rozšíriť a bude to horšie a takto sa to ďalej nedá.“ Dodáva pre náš portál obyvateľka bytového domu a členka petičného výboru Klementová a verí v čo najrýchlejšie a najlepšie riešenie situácie.

Aj v čase nášho rozhovoru bol pred panelákom čulý ruch, ktorý spôsobovali Rómovia, ktorí si prišli pre vodu s vozíkom, v ktorom bolo okolo 15.-násť päťlitrových nádob a ich „vodné cestovanie“ bolo počuť už zďaleka. Petíciu obyvateľov obytného domu v blízkosti studničky môže podporiť každý obyvateľ Dobšinej, pričom sa do nej zapojili už tri prevádzky v meste, ktoré pomôžu získať čo najviac podpisov (U Eda, Vináreň, MarVin).  Obyvatelia obytného domu na sídlisku dúfajú, že k tejto petícií sa postaví verejnosť kladne a podporí ich požiadavky svojim podpisom.

Ilustračné foto z miesta: Redakcia MD