Nezatvárajme oči pred problémom túlavých, či týraných zvierat

Milí občania mesta Dobšiná, týmto príspevkom by som sa vám chcela prihovoriť. Ako absolventku strednej odbornej školy veterinárnej a študentku Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie ma veľmi mrzí, keď pri prechádzke mestom Dobšiná vidím plno psov, či mačiek vychudnutých na kosť, žobrať o žrádlo a žrať zo zeme všetko, čo sa dokonca aj nedá napr. kamene a podobne. Rozhodla som sa teda začať si týchto psíkov fotografovať, aby som vám mohla ukázať ako na tom sú pretože väčšina obyvateľov mesta to prehliada. Bola som svedkom toho, ako sa dieťa na námestí hralo so psom a potom, čo som sa ho opýtala, či je jeho okamžitá odpoveď bola nie. Všetci si musíme uvedomiť, že tým že sme dobrosrdeční a psíka, alebo mačičku začneme kŕmiť, okamžite si ju prisvojujeme, často však bez tohto vedomia. Od mnohých občanov sa bohužiaľ dozvedám aj to, že ľudia psíkov vyhadzujú z áut aj na miestnej osade.

Takéto zvieratá sa začnú množiť a túlať sa po meste. Trpia hladom a chorobami, ktoré vo väčšine ohrozujú aj nás a hlavne naše deti. Do príkladu dávam besnotu, ktorá sa nemusí vždy prejavovať penou pri papuli a hrozí u oboch z uvedených zvierat. Po mnohých rokoch náš štát uzákoní to, že zviera je živý tvor, ktorý vníma a cíti. Nemýľme si však spoločenské zviera s jatočným zvieraťom. Tento zákon chce zastaviť hlavne množiteľov zvierat – čiže ľudí, ktorí množia zvieratá a nie sú registrovanou chovnou stanicou. Neznamená to však že vaša mačička, alebo fenka nemôže mať mačiatka, či šteniatka, ale to, že ich ľudia nebudú mať zakaždým ak spoločenské zviera bude môcť. Najlepšou obranou proti nechceným mláďatám je či už kastrácia samca, alebo sterilizácia samice.

Preto vás prosím o to, aby ste tieto zvieratá neobchádzali, ale aspoň nahlásili mestskej polícii a ak máte podozrenie že zviera je týrané, nahláste ho miestnej veterinárke, ktorá sa už postará  o to, aby si daný psík, či mačička našli milujúcu rodinu a netrpeli hladom, zimou, chorobami a samotou v uliciach Dobšinej. Stáva sa, že tieto psíky a mačičky, často aj keď sú zdravé tvory, končí ich život smrťou. Tento problém sa nesmie prehliadať a nadávať a nemo sa prizerať. Musí sa riešiť. Myslite na to pri výbere psíka, či si ho radšej kúpite od množiteľa, alebo adoptujete trebárs aj z útulku, ktoré sú preplnené. Ak máte záujem o čistokrvné psy či mačky, sú tu pre vás registrované chovné stanice. Nemôžeme však prehliadať ani týranie zvierat, ako napríklad držanie na krátkej reťazi, nekŕmenie, alebo fyzické týranie ako napríklad kopance, špagáty okolo krku, nosenie týchto psov ako ulovenú zver, alebo za labky. Ich to bolí tak isto ako nás. Zviera vie prejaviť aj niekoľko emócií, stačí len dobre počúvať a vidieť.

Text & foto: Viktória Bachňáková