Na kolónii vznikne nová predajňa, domáci to vítajú

Nakupovanie a dostupnosť obchodov berie každý z nás ako samozrejmosť. Preplnené regále všakovakého tovaru na nás aj v Dobšinej číhajú doslovne na každom rohu a v tomto predvianočnom období obchodníci zažívajú svoje skutočné sviatky v podobe hojných tržieb. Istá časť obyvateľstva mesta, bývajúca na kolónií Niže mesta to ale mala dlhé roky sťažené a v čase vyplácania sociálnych dávok obchody v Dobšinej zažívali inváziu jej obyvateľov. To by sa však v priebehu týchto dní malo zmeniť. Postarať sa má o to predajňa rozličného tovaru, ktorá svoje miesto nájde priamo na kolónii.

Tá by mala podľa našich informácií dostatočne vykryť dopyt po aspoň tom najzákladnejšom tovare, pre ktorý si miestni Rómovia museli chodiť až do niekoľko kilometrov vzdialenej Dobšinej a obchodov v nej. Predajňu má sprevádzkovať Juliana Karičková-Žigová. Tá je momentálne v Anglicku a pomôcť jej v tom má jej rodina. Včera sme ju oslovili a pre náš portál sa vyjadrila takto: „Mestský úrad v Dobšinej nám vyšiel v našom úsilí maximálne v ústrety, všetci uvítali, že sme s takým niečím prišli.“ Povedala pre náš portál Juliana a pokračovala tým, ako prišlo k nápadu.

„Nápad s obchodom bol môj, zaoberám sa tým asi 4 roky. Keďže som ale roky v Anglicku, so sprevádzkovaním pomôžu moji rodičia. Ak všetko pôjde dobre, otvorený by mal byť už zakrátko, jedná sa iba o dni.“ Dokončila pre náš portál Juliana Karičková-Žigová. Navštívili sme následne aj Mestský úrad, za ktorý nám poskytol vyjadrenie Eduard Tišliar, vedúci odboru majetku.“Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo prenájom na zriadenie tejto predajne. Všetci poslanci boli za, keďže ako uviedli, je to výhodné pre obyvateľov, aj mesto, ktoré sa zriadením predajne odbremení.

Všetci dobre vieme, že najmä v časoch vyplácania sociálnych dávok bolo mesto a obchody v ňom preplnené obyvateľmi z kolónie, ktorí obývajú bytovku, no často aj nelegálne postavené chatrče, ktorých je v tejto časti mesta neúrekom. Mnohí nami oslovení občania vidia v zriadení predajne Rómom takpovediac „pod nosom“ nádej na zlepšenie situácie v Dobšinej,no kladne to vnímajú aj samotní Rómovia. Tí sa podľa ich vyjadrení na predajňu veľmi tešia a radi využijú jej služby, ktoré bude ponúkať.

Ilustračné foto: Redakcia MD