Kniha „Čo varia Dobšinky“ žne úspechy

Na slávnostnom galavečere počas Dní mesta Dobšiná 2019 bola verejnosti predstavená jedinečná knižná publikácia s názvom Čo varia Dobšinky. Krstným otcom knihy, ktorá môžeme smelo povedať obohatila pohľad mnohých na našu regionálnu gastronómiu sa stal primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák, ktorý ju do života uviedol cukrom a soľou. Autorky publikácie, členky záujmového útvaru Regionálna gastronómia pri CVČ v Dobšinej pod vedením Ing. Márie Rybárovej dokázali podľa mnohých takmer nemožné, zozbierať a do praxe pretaviť recepty našich prastarých mám, no tiež ponúknuť pohľad do dnešného jedálnička rodín žijúcich v našom meste.

V samotnej publikácii sa uvádza, že stravovanie našich predkov v Dobšinej bolo jednoduché. Hlavnou zložkou stravy boli suroviny, ktoré sami vypestovali v záhradkách a na malých políčkach. V našich zemepisných šírkach toho veľa nebolo. Jedálny lístok bol zostavený na celý týždeň a strava napríklad baníka pozostávala zo slaniny (Speck), halušiek (Topscher Knetchen), kapusty s údeným kolenom (Csun´kn en Kraut), pirohov s oškvarkami (Pirohen mit Griben). Z polievok sa najčastejšie varila chlebová, fazuľová, mlieková s octom a zemiakmi (Fischlebert) a demikát. Vďaka rozvoju baníctva a iných odvetví v meste sa životná úroveň zvyšovala a s tým súvisí aj zmena v jedálnom lístku. Obyvatelia prebrali nové jedlá a staré obohacovali novými prísadami.

Knihu Čo varia Dobšinky, ktorej obsah tvorí viac ako 300 regionálnych receptov a je plná fotografií, ilustrácií a múdrosti z kuchýň našich mám a starých mám v Dobšinej si zamiloval každý. Vyšla v náklade 400 výtlačkov a pracovníčka miestneho Turistického informačného centra, ktoré predaj sprostredkúva nám potvrdila, že sa jej denne predá niekoľko kusov a mnohí ju kupujú nielen pre seba, ale aj ako dary pre svojich blízkych, neraz s tým, že publikáciu zasielajú rodine, či známym žijúcim v štátoch Európy, no kniha putovala už aj za oceán do USA, či Kanady.

Ing. Mária Rybárová, pod ktorej vedením kniha vznikala je zo záujmu verejnosti nadšená. „Po prvom roku fungovania nášho útvaru Regionálna gastronómia, kde sme najprv začali variť typické jedlá z Dobšinej som sľúbila členkám, že si vytvoríme CV fotoknihu. To sa aj udialo no záujem samotných členiek útvaru, ale aj obyvateľov bol obrovský. Práve to nás podnietilo k tomu, aby sme sa pustili do vydania skutočnej knižnej publikácie. Veľmi sme sa tešili, keď sme okrem typických jedál v Dobšinej akým je Grulikuchen, či Fischlebert a iné našli menej známe ako Svadobný koláč, ktorý má svoj osobitý, pekný príbeh.“

13 členiek záujmového útvaru pri CVČ, ktoré sa stretávali raz v týždni dokázalo za krátky čas s podporou Mesta Dobšiná vydať publikáciu, o ktorej dnes hovorí každý. „Spätná väzba od obyvateľov bola úžasná. Ľudia nám našu knihu chvália, často nám chodia aj pozitívne e-maily. Musím ale povedať, že nie sme odborníci v oblasti gastronómie, len skupina nadšencov, ktorá túto knihu pripravila. V knihe dokonca nájdu čitatelia aj kapitolu z krúžku Maškrtník, kde varia deti z Dobšinej podľa ich chuti, no tiež kapitolu tradičných zabíjačkových receptov od Ing. Jany Kračúnovej a primátorské menu. Čo varia Dobšinky ponúka nielen tradičnú kuchyňu nášho mesta, ale odzrkadľuje aj dnešnú gastronómiu z našich domovov.  V receptoch nášho mesta tu vidieť aj veľký vplyv národností, ktoré tú žili, kde musíme povedať, že našu kuchyňu ovplyvnila nemecká, maďarská, židovská, či česká kuchyňa,“ zhodnotila Ing. Mária Rybárová, no prezraďme tiež, že v závere na čitateľov čaká prekvapenie v podobe malého slovníka slov používaných v Dobšinej.

Text & foto: Juraj Karika