Kultúra

Gymnazisti z Dobšinej na exkurzii jaskyne Domica

 

V stredu 22.3.2017 sme sa vybrali na zaujímavú terénnu exkurziu do jaskyne Domica. Ráno sme nastúpili do autobusu a celí natešení sme sa vybrali naprieč jaskynnému dobrodružstvu. Cestovali sme cca hodinku a čas sme si skracovali zábavnými historkami a počúvaním hudby. Hneď po príchode sme sa vydali na menšiu túru po náučnom chodníku Kečovské škrapy, obdivovali sme povrchové krasové útvary a prebúdzajúcu sa flóru.

A potom nás čakalo úžasné jaskynné dobrodružstvo. Sprevádzal nás koordinátor environmentálnej výchovy Mgr. Miroslav Kudla. Cieľom našej exkurzie bolo rozšírenie gymnaziálneho učiva geografie a biológie. Dozvedeli sme sa zaujímavé informácie o vzniku vápencových krasových útvarov, o nezastupiteľnej úlohe vody, ktorá vytvorila túto podzemnú krásu. Oboznámili sme sa aj s jaskynnou faunou. Celou prehliadkou nás sprevádzali lietajúce netopiere. Priblížili sme si ich život v podzemí, videli sme aj jedince, ktoré ešte hibernovali. Pribúdajúci počet prebúdzajúcich sa netopierov, bol jasným dôkazom jari a oteplenia.

Jaskyňa Domica je aj významným archeologickým náleziskom. Svoj úkryt tu hľadal praveký človek v mladšej dobe kamennej, dôkazom sú nájdené početné kamenné, kostené a hlinené predmety. Naučili sme sa veľa o histórii jaskyne, jej objaviteľoch a popri vzdelávaní sme obdivovali stalaktity, stalagmity, stalagnáty a iné unikátne nádherné úkazy. Navštívili sme aj bežným návštevníkom neprístupné časti jaskyne. Prechádzali sme aj cez Panenskú chodbu, ktorá nie je osvetlená. Zažili sme aj úplnú tmu a zvyšok prehliadky sme si svietili vlastnými baterkami, čelovkami či inými svetlami. Nahliadli sme do nádherného podzemného sveta jaskyne, ktorá je v rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva. Z exkurzie sme si odniesli veľa zážitkov, nových vedomostí, nádherných fotiek a suvenírov v podobe pohľadníc, magnetiek a minerálov.

Sára Kluknavská, V.A, Gymnázium Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »