Dobšiná pripúšťa možnosť dať do správy novú kanalizáciu a ČOV

Koncom januára sme vás informovali o verejnom stretnutí zhotoviteľa kanalizácie a čistiarne odpadových vôd v meste Dobšiná s občanmi. Na tomto stretnutí boli prezentované všetky dôležité skutočnosti, ale aj zodpovedané prípadné nejasnosti. Téma kanalizácie a ČOV sa preniesla aj na pôdu včerajšieho Mestského zastupiteľstva. Z projektu totiž vyplýva, že do obdobia piatich rokov, musí byť pripojených na novú kanalizáciu až 80% obyvateľstva nášho mesta. Mestské zastupiteľstvo sa včera zaoberalo možnosťou, či pripustí, aby novovybudovanú kanalizáciu a ČOV spravovala Východoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá si podala žiadosť o vyjadrenie vedenia mesta k tejto možnosti.

Ako v úvode uviedol primátor mesta Dobšiná Ján Slovák: „Plynie z toho, že ak mesto bude mať zámer dať to do správy Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, tá si zabezpečí na vlastné náklady svoj stavebný dozor, kde dohliadnu na to, aby stavba bola urobená tak, ako má byť. Verejne som už vyhlásil, že u mňa na miskách váh prevážila VVS. Mesto by muselo zabezpečiť pripojenie 80% obyvateľstva na kanalizáciu do 5 rokov, inak by sme museli vrátiť poskytnuté prostriedky. Mesto nemá páky donútiť ľudí pripojiť sa. VVS ďalej ponúkla, že bude prípojky realizovať ako vlastnú investíciu pre obyvateľov mesta.

Čo je dôležité, VVS má všetky potrebné dokumenty a certifikáty na to, že môžu prevádzkovať takéto zariadenie. Majú tiež stroje, s ktorými sa robí údržba.“ Povedal primátor mesta Dobšiná Slovák a podotkol aj, že mesto vypracovalo dokument, ktorý naznačuje, že kanalizácia a ČOV nebude v zisku, čo doslovne tiež zakazujú podmienky a lehoty  poskytnutia dotácie. Mesto ďalej vyjadrilo obavu z riešenia budúcich neplatičov, ktorých by vo vlastnej správe riešilo s problémami. „Nechceme nič predávať, je to len pripustenie možnosti, že Kanalizáciu a ČOV dáme do správy.“ Dokončil primátor mesta Dobšiná.

Následne sa slova ujali poslanci, kde poslankyňa PaedDr. Anna Klausmanová (Smer-SD) uviedla: „Myslím si, že bude ťažké pracovať s neplatičmi, vieme koľko máme neplatičov za odpad. Tiež koľko máme ľudí odpojených od vody a ako to vymáhať keby to zostalo v správe mestu? To je dôvod, ktorý ma viac iniciuje dať to do správy niekomu.“ Iný pohľad na vec mal poslanec Radovan Žori (nezávislý), ktorý povedal: „Ja som asi jediný, ktorý bol proti tomuto návrhu. Neberme to tak, že niečo urobia pre nás zadarmo“. Po diskusií poslancov, kde sa napokon s faktami vyjadril aj konateľ podniku služieb mesta Dobšiná, ktorú si môžete pozrieť vo forme videa pod príspevkom, padlo rozhodnutie. Poslanci vo väčšine rozhodli, že pripúšťajú možnosť správy novovybudovanej kanalizácie a ČOV Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou. Hlasovania sa zdržal iba poslanec Žori.

Ilustračné foto: Stock.xchng, video: Redakcia MD