Kultúra

Deň matiek v Mestskom kultúrnom stredisku a Karpatskonemeckom spolku

 

V nedeľu 10. mája Centrum voľného času pripravilo pre mamy, staré mamy k ich sviatku – Dňu matiek kultúrny program, na ktorom sa predviedli ich deti. Aj touto cestou sa chceli poďakovať mamám za všetko, čo pre nich robia. Ako nám povedala Mgr. Lucia Ďuránová: „Dúfame, že sa nám podarilo na ich tvárach vyčariť úsmev. Veríme, že sa im vystúpenie páčilo.“ Zásluhu na obnove Dňa matiek ako ho poznáme dnes má Američanka Anne Marie Jervisová, ktorá po smrti svojej matky začala s mohutnou kampaňou, aby dosiahla vyhlásenie dňa venovaného matkám. Jej úsilie napokon ocenil aj Kongres USA, ktorý vyhlásil  8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Vo vtedajšom Československu sa po angažovaní dcéry prezidenta Masaryka tento sviatok začal oslavovať roku 1923.

V tej istej dobre sa stretli aj členovia a sympatizanti Karpatskonemeckého spolku v Dobšinej, ktorí sa stretávajú niekoľkokrát ročne, pri tradičných príležitostiach. Takým bolo aj stretnutie, kde si v priestoroch reštaurácie Tri ruže pripomenuli Deň matiek (Muttertag). Ten spojili s výročnou členskou schôdzou, na ktorej odzneli informácie z doterajšej činnosti organizácie a predstavený bol aj plán budúcej činnosti. Podujatie prišli podporiť aj žiačky Základnej školy v Dobšinej, ktoré si pripravili peknú báseň.

Foto & video: CVČ. Redakcia MD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »