Aktuality

Anketa: Jedinečná možnosť rozhodnúť o vzhľade Námestia baníkov v Dobšinej!

 

V novembri roku 2011 sme vás informovali o slávnostnom otvorení vynoveného námestia v Dobšinej. Celkové výdavky na projekt rekonštrukcie, zväčša kryté nenávratným finančným príspevkom boli 1 058 464,58 eur. Práve preto mnohí obyvatelia začali tento projekt označovať aj ako miliónové námestie, niektorí zas neboli celkovo spokojní s jeho vzhľadom a natrvalo ho nazvali pristávacou plochou pre lietadlá. Dobšinčania sa so zmenou vzhľadu hlavného centra diania museli zmieriť aj s presunutím autobusovej  zastávky na Jarkovú ulicu, k malému trhovisku a tiež s celkovým vylúčením dopravy novom námestí. Mnohí obyvatelia vtedy verejne vyčítali vtedajšiemu vedeniu mesta Dobšiná, že ich v rozhodovacej fáze neinformovalo o konkrétnych návrhoch podoby námestia a dožadovali sa nápravy. Mesto Dobšiná však až do novembra 2017 bolo viazané projektovými podmienkami, v ktoré nedovoľovali zmeniť vzhľad rekonštruovanej plochy predtým historického námestia a obyvatelia sa tak s mnohými neželanými zmenami museli na roky zmieriť.

Zlom však nastáva práve v tomto období, kedy už Mesto Dobšiná nie je nijako viazané podmienkami vtedajšieho projektu a nové zámery s Námestím baníkov nám priblížil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák. „ Aj keď nateraz prioritou zaostáva oprava ciest a chodníkov, podľa môjho názoru je potrebné túto, nazvem to otvorene „opachu“ trošku upraviť. Podľa návrhu novej podoby nášho námestia, ktoré je centrom mesta Dobšiná, nám banícky pamätník pripomenie, že je to Námestie baníkov a mesto ma banícku históriu, čoho súčasťou je tak isto znovu nainštalovanie historickej četerne ( pozn. redakcie: historická obdoba studne aké sa používali v Dobšinej). Vrátiť tiež autobusovú zastávku pomocou jednosmernej cesty cez námestie je určite najlepším riešením, čim sa odstaví nákladná doprava cez sídlisko Rozkvet. Doplnenie zelene spríjemní celú túto momentálne prázdnu plochu, o tom nie je potrebné ani rozprávať. V prípade podujatí bude námestie tak ako doteraz využiteľné a terajšia zastávka bude použitá ako náhradná v takýchto prípadoch. Malé podujatia sa budú dať uskutočňovať pred Kultúrnym domom, kde by zo schodiska vzniklo maličké pódium tak ako je to vlastne aj teraz, akurát bude upravené s pridaním sedenia. V prípade iných návrhov na zmeny a úpravy ako sú v nákresoch nás občania môžu kontaktovať a prezentovať svoje návrhy.  “

Primátor J. Slovák nám poskytol aj vizualizácie, ktoré si môžete pozrieť pod príspevkom, ako by mohlo Námestie Baníkov vyzerať po plánovaných zmenách, ktoré by dobšinská samospráva previedla vo vlastnej réžií v rámci finančných možností. Mesto ich však uskutoční len vtedy pokiaľ s tým budú súhlasiť samotní obyvatelia. Práve preto vám prinášame exkluzívnu anketu v zastúpení Mesta Dobšiná, kde prostredníctvom nášho nezávislého portálu www.mestodobsina.sk môžete rozhodnúť podobe námestia v Dobšinej. Pod príspevkom nájdete anketu s dvomi možnosťami: 1. – Áno, súhlasím s navrhnutými zmenami na Námestí baníkov v Dobšinej, 2. – Nie, nesúhlasím so zmenami, námestie v Dobšinej by malo zostať také aké je. Hlasovať môžete aj prostredníctvom Dobšinských novín v uvedenom dotazníku do 31. mája 2018, kedy sa hlasy celkovo spočítajú a budú oznámené úplné výsledky hlasovania.

Rozhodnite o podobe Námestia baníkov v Dobšinej

Zobraziť výsledky

Nahrávam ... Nahrávam ...

Text: Juraj Karika, foto: MsÚ Dobšiná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »