Kultúra

Žiaci dokázali svoje vedomosti v súťaži Dobšinské naj 2017

Oddelenie kultúry a športu Mesta Dobšiná spolu s Dobšinskými novinami a mestskou knižnicou pripravili už druhý ročník súťaže Dobšinské naj. Dobšinské naj je vedomostná súťaž určená pre deti druhého stupňa základnej školy a zodpovedajúcich tried gymnázia. Jej zmyslom je vzbudiť u mladých ľudí záujem o históriu, ale aj súčasné dianie v meste a preveriť ich vedomosti z týchto oblastí. Do druhého ročníka súťaže, ktoré sa nieslo v znamení knihy sa formou krátkeho testu prihlásilo buď elektronickou, alebo listinnou formou 26 súťažiacich, ktorí sa stretli 04.05.2017 o 14:30 hod. v priestoroch Kultúrneho domu v Dobšinej.

Súťažiaci sa následne odobrali do miestneho Evanjelického chrámu Božieho, kde bola pripravená prezentácia o histórií tejto pamiatky. Prvé kolo súťaže sa po prezentácii konalo v kultúrnom dome, kde porota v zložení pracovníčky mestskej knižnice, Štefánie Heutschyovej, Mgr. Etely Kukurovej, členky redakčnej rady DN a kronikárky mesta a Juraja Kariku, redaktora DN a webmastera mesta, položila súťažiacim okruhy otázok a po ich vyhodnotení do druhého kola postúpilo 10 súťažiacich.

Po celkovom vyhodnotení boli vyhlásení víťazi súťaže Dobšinské naj v tomto poradí: 1. Michal Nehrer (Gymnázium Dobšiná), 2. Adam Wágner (Gymnázium Dobšiná), 3. Tomáš Gdovin (Základná škola Dobšiná). Všetci zúčastnení si okrem diplomov odniesli aj sladkú odmenu a víťazi získali vzácne knižné publikácie, ktoré do súťaže venovalo Mesto Dobšiná prostredníctvom primátora mesta, Jána Slováka. Súťaž Dobšinské naj naplnila svoje poslanie a mladí žiaci dokázali, že majú široké vedomosti o histórii a súčasnosti mesta Dobšiná. Organizátori sa už teraz tešia na súťažiacich, ktorí sa zapoja do budúceho kola súťaže Dobšinské naj.

Text & foto: Juraj Karika