V znamení Dňa Zeme vyčistili Ramžu

Deň Zeme si na území mesta Dobšiná pripomenuli hlavne školy a školské zariadenia. Žiaci vyšli najmä do areálov škôl, ktoré navštevujú a spoločnými silami odpratávali neporiadok, vo forme papierov, fliaš a obalov, ktorých sa tam po uplynulom období nazbieralo neúrekom.

To všetko sa nevzalo len tak odniekiaľ, ale pôvodcami neporiadku boli  ľudia, ktorí evidentne príliš nedbajú na svoje životné prostredie. V duchu podpory Dňa Zeme sa niesla aj dnešná akcia Centra voľného času, detí a mládeže v Dobšinej.

Pedagogickí pracovníci si spolu so žiakmi zaumienili, že dnes navštívia Ramžu, ktorá je známym oddychovým miestom pre širokú verejnosť a zozbierajú tam všetko, čo v tomto areáli nemá miesto. Preto sme sa do Ramže dnes vybrali v ich spoločnosti. Už o 15.-tej hodine sa všetci zišli v centre a spoločne potom prešli cez Tureckú ulicu až k Ramži, kde ich čakala nie veľmi voňavá, zato ale prospešná práca, z ktorej budú mať úžitok všetci. Ako máte možnosť vidieť na našich fotografiách a videu, spolu 26 detí za malú chvíľku bolo schopných vyčistiť celý areál a to aj napriek tomu, že dnešné počasie ich aktivite príliš neprialo, kvôli striedavému dažďu.

O dnešnom dni nám povedala viac vychovávateľka CVČ Bibiána Slováková. „Do Dňa Zeme sa zapájame už dlhoročne a v minulosti sme mali aj celotýždňové akcie venované Dňom Zeme, ale teraz je to len na dva dni, lebo deti sú vyťažené. Sme preto radi, že sa tieto dva dni zapoja do tejto myšlienky. Prvý deň sme upratovali našu záhradu v centre a dnes Ramžu. Ramžu z toho dôvodu, pretože máme spoluprácu s Mestskými lesmi a taktiež ju využívame či už na majálesy, ale aj letnú činnosť. Je to naša srdcovka a chodia tam aj rodičia s deťmi a chceme, aby tam bolo pekne. Za dva dni sa zapojilo vyše 60 detí, pričom malou motiváciou pre ne bolo, že organizujeme zájazd na plaváreň a deti, ktoré sa za tieto dva dni zapojili, tak budú mať zľavu na príspevku.“ Dokončila pre náš portál Bibiána Slováková.

Ako sa z mnohých zdrojov dozvedáme, Deň Zeme má pôvod až v pohanských tradíciách a je úzko spätý s oslavami jarnej rovnodennosti, 21. marca, a oslavami príchodu jari. Dnes ide predovšetkým o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.  Aj vďaka takýmto akciám, ako dnes usporiadalo CVČ v Dobšinej, sa myšlienka úcty k životnému prostrediu medzi mladými ľuďmi možno nevytratí a veríme, že si nájde aj ďalších sympatizantov. Nemusí sa pritom čakať ani na konkrétny deň v roku, veď skrášliť svoje prostredie, môže každý a vždy.

{gallery}foto_aktuality/cvc_zem{/gallery}

{youtube} 4v78NQkU0Co{/youtube}