Aktuality

Stavanie mája v Dobšinej v duchu ľudových tradícií

 

Mesiac máj je oddávna symbolom lásky a krásy, plný farieb, kedy sa naplno prebúdza príroda skrz rozkvitnuté puky kvetov a stromov. Neodmysliteľne k tomuto mesiacu patria aj tradície jeho vítania. Na ploche Námestia baníkov v Dobšinej, tak 30. apríla 2017 o 16:00 hod. urobili členovia FS Gemer a DFS Gemerčatá, ktorí priblížil ľudové tradície vítania najkrajšieho mesiaca v roku. Mužskí členovia FS Gemer priniesli v úvode podujatia máj, ako symbol obnovujúcej sa prírody na svojich ramenách a dievčatá ho následne ozdobili pestrofarebnými stuhami. Práve tento zvyk stužkovania už oddávna naznačuje radosť z prevahy jari nad zimou, čo symbolizujú pestré stuhy vo farbách, aké nájdeme v máji aj v prírode.

Po vztýčení mája nasledoval pestrý kultúrny program, v ktorom nechýbali obyčaje a piesne, ktorými žili naši predkovia. Počas celého podujatia dobrú náladu umocňovala ľudová hudba Vlachoväne. Z histórie vieme, že pôvod stavania májov možno hľadať už v antike. Na domy a hospodárske budovy sa vtedy pred 1. májom dávali stromčeky, ako ochrana pred zlými duchmi a chorobami. U Slovanov sa máje stavali pre dobrú úrodu a hojnosť, neskôr pred domy dievok súcich na vydaj, ako vyjadrenie záujmu o ne. Samozrejmosťou bola hudba, jedlo a veselice, ktoré sa počas mesiaca máj usporadúvali. Postupom času tieto tradície miznú, no vďaka FS Gemer a DFS Gemerčatá, ktorí ich uchovávajú, môžu prežiť tradičnú atmosféru vítania májových dní aj ľudia dnes. Prítomní návštevníci podujatia, ako vďaku za výborný kultúrny zážitok, odmenili účinkujúcich sériou aplauzov.  Atmosféru z podujatia sa vám pokúsime priblížiť vo forme videa a veľkej fotogalérie pod príspevkom.

Text, foto & video: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »