Petíciou žiadajú obnoviť železničnú dopravu aj v Dobšinej

Na stránke online petícií, bola nedávno uverejnená petícia za obnovenie dopravy na gemerských tratiach. V petícii sa obracia  na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky o obnovu železničnej osobnej dopravy na tratiach Plešivec – Muráň, Plešivec – Slavošovce, Plešivec – Rožňava a Rožňava – Dobšiná.  Medzi iným sa v petícii navrhuje zabezpečiť priame vlakové spojenie okresného mesta Revúca s okresným mestom Rožňava a v prípojných staniciach Plešivec a Rožňava prípoje k rýchlikom a od rýchlikov.

Ako organizátor petície Peter Páteček uvádza: „Cieľom petície je zmierniť diskriminačný charakter prijatého balíčka a obnoviť železničnú osobnú dopravu na železničných tratiach, ktoré sú v prevádzkyschopnom stave a v regióne, kde existuje dostatočný potenciál cestujúcich. Obsahom prijatého balíčka bol návrh na bezplatnú prepravu detí do dovŕšenia 15 rokov veku, bezplatnú dopravu žiakov a študentov denného štúdia do dovŕšenia 26 rokov veku, bezplatnú prepravu osôb, ktoré dovŕšili vek 62 rokov a všetkých poberateľov dôchodkov.“

Ďalej autor zdôvodňuje, že cieľom petície je obnoviť železničnú osobnú dopravu tam, kde skupiny obyvateľstva, ktorých sa návrh opatrení bezprostredne týka, bývajú a študujú. Cieľom petície je podporiť rozvoj železničnej osobnej dopravy, čo je v súlade so schválenými vládnymi opatreniami. Povedzme aj, že osobite v Dobšinej po zrušení  osobnej dopravy (02. februára 2003) využíva trať iba nákladná doprava. Jedná sa o jednokoľajnú trať číslo 167, ktorá spája Dobšinú s Rožňavou a meria 26 kilometrov.  Ako uvádzajú historické zdroje, pri budovaní železnice povodím Slanej v 2. polovici 19. storočia sa uvažovalo o trasovaní cez Rožňavu a Dobšinú k obci Mlynky, kde by sa napojila na Košicko-bohumínsku železnicu.

Úsek Lenartovce – Rožňava bol sprevádzkovaný 1. júna 1874 a už 20. júla bol dokončený aj úsek do Dobšinej. K oživeniu myšlienky prepojiť tzv. Gemerské spojky prišlo po zabratí južných oblastí Slovenska Maďarskom tesne pred druhou svetovou vojnou. Časť dôležitých tratí pripadla okupantom a jednou z možností bolo prepojiť existujúce železnice a vytvoriť tak nové spojenie východ-západ. Mnohé úseky boli rozpracované, no skončením vojny a oživením pôvodných hraníc ich potreba pominula. Medzi nerealizované sa tak zaradil i úsek z Dobšinej, ktorý mal dvojicou slučkových tunelov prekonať Dobšinský kopec a napojiť južnú trať na hlavnú spojnicu krajiny. Aj vám chýba železničná doprava v Dobšinej? Online petíciu môžete podpísať aj vy priamo TU.

Ilustračné foto: FotoSME