Oslavy 70. výročia SNP vyvrcholili v Dobšinej

Už presne 70 rokov uplynulo od historikmi označovaného najhrdinskejšieho činu v novodobých dejinách našej krajiny, Slovenského národného povstania. V toto okrúhle výročie sa Dobšiná rozhodla usporiadať oslavy na celoregionálnej úrovni  vo štvrtok, 04. septembra. Program osláv SNP sa začal už o 9.-tej hodine, kedy na námestí prítomných občanov a hostí, ktorí pricestovali z celého regiónu príhovorom privítal primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD). Skupina sa následne odobrala k pamätným tabuliam venovaným partizánom, inštalovaných na budove pošty a miestnom gymnáziu,pri ktorých stála čestná vojenská stráž a členovia bratstva Bruderschaft. Tam sa následne položili vence a prečítali slávnostné príhovory a básne.

Nie len svojou prítomnosťou, ale aj besedami organizovanými na Mestskom úrade, gymnáziu a Mestskom kultúrnom stredisku, podporili program osláv priami účastníci SNP. Pre žiakov bol zas v priestoroch základnej školy pripravený minifutbalový turnaj o pohár SNP. V doobedňajších hodinách si na svoje prišli aj milovníci filmov, pre ktorých boli v Mestskom kultúrnom stredisku premietnuté filmy  s tematikou SNP. Veľká pozornosť sa upriamovala aj na prítomných vojakov práporu RCHBO z Rožňavy a raketometného oddielu PS, ktorí oslavy SNP v Dobšinej prišli podporiť o počte vyše 70 mužov.

Vojaci predviedli návštevníkom ukážky svojej techniky, ale aj bojového vybavenia priamo na námestí. V neposlednom rade ich prítomnosť bola neoceniteľná pri pietnych aktoch kladenia vencov k pamätným tabuliam a pamätníkom. Oficiálne udalosti vyvrcholili kladením venca o 13:45 pri pamätníku SNP na Námestí troch ruží s vojenskými poctami a za tónov vojenskej dychovej hudby Ozbrojených síl SR . Všetci prítomní pozostávajúci z obyvateľov nášho mesta, návštevníkov a členov organizácií Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z celého okresu, sa následne vo veľkom sprievode na čele s vojakmi  vybrali k pamätníku padlým v druhej svetovej vojne na ulici SNP.

Tam sa zopakovali pietne akty kladenia vencov a oficiálnu časť ukončili slávnostné salvy a štátna hymna v podaní tenora Ivana Ožváta, sólistu opery Slovenského národného divadla. Po oficiálnych podujatiach nasledoval bohatý kultúrny program na pódiu situovanom na námestí, kde sa predstavil FS Gemer,  ľudová hudba Vlachoväne, ale aj fujaristi a vojenská dychovka. Bohatý program 70 výročia Slovenského národného povstania ukončila za tónov ľudovej hudby Vlachoväne  o 20.-tej hodine v areáli Alweg partizánska vatra, ktorú slávnostne zapálil primátor mesta Dobšiná. Počas celých osláv SNP v meste Dobšiná na bezpečnosť a poriadok dohliadali zložky Mestskej polície, Slovenský Červený kríž, miestny spolok Dobšiná a Mestský hasičský zbor Dobšiná.  Z celého podujatia vám prinášame veľkú fotogalériu.

Foto: Redakcia MD