Kultúra

Organový koncert v evanjelickom kostole v Dobšinej

Dňa 26.8.2018 (nedeľa) sa v evanjelickom a.v. kostole v Dobšinej konal organový koncert, ktorý zorganizoval miestny Evanjelický a.v. cirkevný zbor v spolupráci s Mestom Dobšiná a Mestským kultúrnym strediskom Dobšiná. Na organe sa účastníkom koncertu predstavil MgA. Janko Siroma, PhD., rodák zo srbskej Kovačice, zo slovenskej komunity žijúcej v tomto meste. Pán Siroma študoval hru na organe na konzervatóriu a zdokonaľoval sa aj na viacerých zahraničných študijných pobytoch. V súčasnosti žije a pôsobí v Bratislave. Keďže však má chalupu v neďalekej Rejdovej, rád prijal pozvanie k nám do Dobšinej. Na organe zazneli tieto skladby :

1. Johann Sebastian Bach – Partita Sei gegrüßet Jesu gütig BWV 768
2. J.S.Bach – O Mensch bewein  dein Sünde groß BWV 622
3. John Stanly Trumpet Voluntary
4. Felix Mendelssohn Bartholdy- Sonata A dur No.3 op. 65
5. Improvizácia na chorál Ježiš moja radosť

Okrem toho sa medzi jednotlivými skladbami poslucháčom predstavil miestny spevokol s troma piesňami sprevádzanými gitarou : V Tvojich dvoranách; Ty si môj Pastier a Ježiš je práve tu. Veríme, že si poslucháči prišli na svoje. V podobných kultúrnych podujatiach chceme ako cirkevný zbor i naďalej pokračovať.

Mgr. Rado Gdovin, zborový farár – senior Gemerského seniorátu