Dobšiná vraj zadlžená po uši nie je

V nedávnom príspevku sme vám priniesli okrem iného aj presnú sumu toho koľko nás stojí výkonné riadenie mestského úradu. To sa zastavilo na čísle 518 000 eur ročne. K týmto informáciám sme čitateľom poskytli aj monitoring rozpočtu mesta a výdavkov. Mnohí čitatelia nás ale kontaktovali s tým, že im nie je z týchto zdrojov celkom jasné úverové zaťaženie mesta a teda aj to, či má mesto Dobšiná dlhy, ktoré spláca a robí tak z rozpočtu a teda verejných prostriedkov občanov.  Preto sme sa s našimi otázkami obrátili na mestský úrad.

Žiadosť o vysvetlenie sme poslali formou e-mailu, v ktorej sme žiadali vedúcu finančného odboru pri MsÚ, Janku Šrenkelú o zodpovedanie našich otázok, ktoré zneli: Aký je celkový dlh mesta Dobšiná na rôznych istinách,úveroch? Po akých mesačných (prípadne iná periodicita splácania) sumách sa tieto úvery splácajú? Na akú dobu sú vedené jednotlivé istiny, úvery a kedy bol začiatok ich splácania (jednotlivo). Má mesto Dobšiná možnosť vziať si ďalšie úvery, prípadne je táto možnosť znemožnená z dôvodu dosiahnutia maxima dlhového zaťaženia?

V zákonom stanovenej lehote nám po šiestich dňoch vedúca finančného odboru poskytla stanovisko k našim otázkam v ktorom sa uvádza: „Mesto Dobšiná má k 31.08.2012 nesplatený dlh z dlhodobého úveru „Dexia Komunál Komfort úver“ v hodnote 407 868,44 €. Viac úverov mesto v súčasnosti nemá. Splátky úveru ,určuje ich úverová zmluva, sú k 12. dňu v mesiacoch január, apríl, júl a október. Sumy sú určené schváleným rozpočtom, ktorý je každoročne zverejnený na internetovej stránke mesta.

Úverová zmluva bola podpísaná 12.05,2005 a amortizácia úveru je 10.07.2020 (teda ešte za primátora Ing. Jána Vozára). O možnostiach prijatia úveru rozhoduje mestské zastupiteľstvo na základe schválených priorít a plánu hlavných úloh mesta na roku 2011-2014. Úverová zaťaženosť mesta je uvedená v záverečnom účte mesta, ktorý je zverejnený na stránke mesta, v ktorom je uvedené, že sme hlboko pod limitom, ktorý definuje zadlženosť mesta v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy č. 583/2004 Z.z.“ Konštatovala pre náš portál vedúca finančného odboru Janka Šrenkelová a primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD) jej závery potvrdil podpisom.

Podľa poskytnutých informácií vedením mesta, preto vyplýva, že mesto nie je nijako extrémne zadlžené, má iba jediný úver, ktorý pri ročnom rozpočte mesta 3 206 021 eur predstavuje necelých 13% z ročného rozpočtu. Dobšinej tak nehrozí žiadna veľká finančná tieseň a už vôbec nie nútená správa. Situácia ale aj tak nie je priaznivá. Mestu chýba čistiareň odpadových vôd, taktiež modernizácia zariadení Podniku služieb mesta, oprava ciest a chodníkov, čo spolu predstavuje rádovo milióny eur. Priaznivou informáciou ale je, že v prípade nutnosti môže Dobšiná siahnuť po úveroch, ktoré ale nemusia pokryť tieto požiadavky. Dovtedy musí vedenie mesta hľadať iné zdroje na zabezpečenie týchto nutností, pričom zrejme pôjde cestou grantov a štátnych či EU projektov.

Odpovedný dokument o zadĺženosti mesta

Ilustračné foto: Mgr. Rudolf Pellionis