Z činnosti terénnej sociálnej práce v Dobšinej

Vzhľadom k tomu, že dlhodobejšie trvalo obdobie mrazov a nepriaznivého počasia sa naša činnosť zamerala práve na túto oblasť starostlivosti o našich klientov.  V spolupráci s odborom sociálno-právnej ochrany detí a mládeže a sociálnej kurately, ktorý nás požiadal o pomoc pri monitorovaní problémových rodín sme priamo v teréne zisťovali hroziace nebezpečenstvo zamrznutia, či podchladenia maloletých detí. U piatich rodín sme zaznamenali vážne nedostatky v oblasti bývania.  V štyroch rodinách sme maloleté deti presunuli do iných rodín a jednu rodinu sme prenechali na riešenie pracovníkom sociálnej kurately.

Naše aktivity sa týkali aj spolupráce s organizáciou Slovenský Červený kríž (SČK), ktorý nám poskytol balíčky ošatenia a obuvi, hlavne pre deti, zimné oblečenie a niekoľko paplónov. V čase najväčších mrazov sme oblečenie rozdelili do rodín, ktoré to najviac potrebovali. Okrem SČK nám podarovali oblečenie a obuv aj niektorí občania mesta Dobšiná, ktorým sa týmto v mene našich klientov chceme srdečne poďakovať.

V mesiaci december 2016 sme v spolupráci s vajdom Mariánom Bubenčíkom, SOŠ v Dobšinej a OO PZ v Dobšinej zorganizovali prednášku na tému domáce násilie a násilie páchané na ženách.  Prednášky sa zúčastnili študenti Strednej odbornej školy v Dobšinej, a uskutočnila sa v priestoroch Gymnázia  v Dobšinej na Jarkovej ulici. Prednášku si pripravil npor. Emil Benedikty a jej cieľom bola prevencia voči násiliu, s ktorou sa v našej praxi často stretávame.  Aktivitami  podobného typu by sme chceli pokračovať aj naďalej, pretože medzi študentmi aj vyučujúcimi mala pozitívny ohlas.

Mgr. Anna Wágnerová