Kultúra

Pamätná tabuľa, výstavy a prezentácia

 

Aj takto by sa dal zhrnúť dnešný pondelok. V rámci Dní mesta Dobšiná sa o 13.-nástej hodine otvorili dvere klubu dôchodcov aj pre verejnosť. Jeho členovia totiž z príležitosti mestských osláv usporiadali výstavu ručných prác.


Medzi prvými do klubu zavítal primátor mesta Dobšiná, Karol Horník (Smer-SD) v spoločnosti prednostu mestského úradu Stanislava Holienčíka, vedúcou odboru vnútra MVDr. Teréziou Balážikovou a konateľkou mestských lesov  Ing. Vlastou Ruppovou.  Celý priebeh našej návštevy si môžete pozrieť vo fotogalérií.

 

 {gallery}foto_kultura/dochodci_prace{/gallery}


Ďalším z bodov dneška, bolo odhalenie pamätnej tabule Duschekovho ústavu, ktorý v týchto dňoch oslavuje svoju okrúhlu storočnicu od založenia. Nedávno sme vám priblížili históriu tejto dodnes využívanej stavby na pôvodné účely v samostatnom článku, ktorý si môžete pozrieť kliknutím TU. Na samotnom odhalení tabule boli prítomní okrem Amálie Fundjovej, riaditeľky detského domova v Dobšinej, ktorý v súčasnosti budovu užíva aj chovanci domova a predstavitelia mestskej samosprávy. Samotná tabuľa je pôvodná a nápis je v maďarčine, ako môžete vidieť v galérií z odhalenia . V slovenskom preklade znamená: „Pod dohľadom biskupstva Veľadôstojného sipeki Lajosa Balása, farnosti Dôstojného Antala Szuszaiho, na chválu Boha, pozdvihnutie vzdelávania národa a záchranu opustených, z lásky k Bohu a jeho blížnym, postavila v roku 1912 rodina Duscheková.“

 

{gallery}foto_kultura/pamatna_tabula{/gallery}


V poradí tretím dnešným podujatím bola prezentácia Klubu histórie, ktorá sa konala v mestskom kultúrnom stredisku . Klub pre širokú verejnosť zorganizoval prezentáciu histórie pamätnej udalosti z 15. októbra 1584, kedy Dobšinú napadli Turci. Nejednalo sa pritom o dátum, ale o preloženie vzácneho rukopisu evanjelického farára Piltziusa Gašpara, ktorý vpád Turkov zažil a zaznamenal v maďarčine (Törökök betörése Dobšinára). Iba poznamenajme, že počas zajatia zahynula aj jeho tehotná manželka. Čítaný príbeh členov klubu histórie dotvárali deti z Centra voľného času detí a mládeže scénkami, ktoré si môžetete pozrieť vo fotogalérií a videu pod článkom. Ako povedal primátor mesta Dobšiná Karol Horník (Smer-SD): „Budeme sa snažiť o to, aby tento preklad vyšiel aj knižne. Bude to pokračovanie v diela Jozefa Ćervínku, zosnulého čestného občana nášho mesta, ktorý knižne približoval bohatú a krásnu históriu nášho mesta.“

 

{gallery}foto_kultura/klub_historie{/gallery}

 

Posledným podujatím pondelka bola výstava miestneho Klubu slovenských turistov, ktorá sa dneškom v priestoroch vestibulu mestského kultúrneho strediska sprístupnila verejnosti počas celého trvania Dní mesta Dobšiná. Tá pojednáva 90 rokov založenia organizovanej turistiky v našom meste formou fotografií, ale aj zdigitalizovaných videí, ktoré sa premietajú na plátne. Organizácia, ako aj jej predseda, pán Gejza Plichata, budú tento rok ocenení Cenou mesta Dobšiná. 


{gallery}foto_kultura/klub_turistov{/gallery}

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »