Bežci Peace run navštívili aj Dobšinú

Peace Run (Mierový beh) je najdlhší štafetový beh s horiacou pochodňou, ktorý prebieha cez viac ako 140 krajín sveta a vznikol roku 1987. Ako uvádzajú jeho organizátori, jeho poslaním je prekonávať kultúrne a náboženské hranice medzi jednotlivými národmi, ľuďmi alebo hranice v nás samých. Je inšpiráciou k hľadaniu toho, čo nás spája, čo v skutočnosti vyjadruje slovo „mier “ a ako ho môže každý z nás v bežnom živote napĺňať. Všetky tieto ciele symbolizuje Mierová pochodeň putujúca z krajiny do krajiny, od človeka k človeku, od srdca k srdcu.

Medzinárodný tím bežcov ju nesie a odovzdáva všetkým, ktorí sa chcú k tejto myšlienke pripojiť buď v rámci pripraveného programu pre školy a deti, mestá a obce, alebo ako jednotlivci na danej trase. Mesto Dobšiná sa 01.06.2023 pripojilo k tejto nadčasovej myšlienke a o 11:30 hod. privítalo tím medzinárodných bežcov priamo na Námestí baníkov. Tam ich uvítal primátor mesta, Ján Slovák za prítomnosti obyvateľov a detí z miestnych škôl. Bežci aj formou interaktívnych hier a ukážok, do ktorých zapojil všetkých prítomných odovzdali svoje posolstvo mieru aj v Dobšinej.

Na trvalý znak mieru bežci Peace run spoločne so žiakmi Základnej školy Eugena Ruffínyho a Mestom Dobšiná pomenovali strom na námestí, ktorý slúži aj ako vianočný – Stromom mieru. „Nech nás tento Strom mieru naďalej inšpiruje v našom úsilí o mier, harmóniu a priateľstvo a pripomína nám ich obrovskú dôležitosť vo svete, ako aj v každodennom živote,“ píše sa na tabuľke, ktorú od bežcov prevzal primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák a prítomná víťazka Slovenského pohára v Nordic Walkingu, Anna Rešovská. Po celý čas atmosféru hudbou umocňoval DJ Korintuš a kapela Jána Budiho. Po zastávke v Dobšinej bežci pokračovali vo svojej púti odovzdávania posolstva mieru do krajín celej Európy.

Text & foto: J. Karika