Aktuality

Zrušenie automatov sa minulo účinku

 

Tvrdí poslanec Mestského zastupiteľstva v Dobšinej Milan Horváth (Smer-SD). Na predošlom zasadaní totiž konštatoval, že mesto zrušením výherných automatov prišlo iba o peniaze a v konečnom dôsledku to problémy neriešilo, ba v mnohých prípadoch ich ešte prehĺbilo. Ako uviedol: „Myslím, že sa to minulo účinku. Predtým dávali peniaze do automatov, teraz pijú o dušu.

Mestská polícia chodí dennodenne . Ja by som odporúčal, aby tam šli kontroly hlavne na tie deti. Poniektorí krčmári si vymysleli za zrušené automaty aj náhrady. Takže podľa mňa nič sa nestalo, iba horšie sa stalo.“Tvrdí poslanec Horváth a dodáva, že rómske deti z peňazí nevidia nič a poslanec vidí iba ich večne opitých rodičov.

 

 

Pripomeňme, že Mestské zastupiteľstvo vydalo zákaz hracích automatov na území mesta na svojom 12. zasadaní, ktoré sa konalo 14. decembra 2011. Vtedy poslanci odsúhlasili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré nadobudlo platnosť 1. januára 2012 a prevádzkovatelia herní a hracích zariadení museli ukončiť svoju činnosť do 31. marca 2012, inak im hrozila pokuta zo strany mesta vo výške od 3 300 do 16 000 eur. Z celoslovenského hľadiska zákonom, ktorý podpísal prezident Ivan Gašparovič, majú mestské a obecné zastupiteľstvá v súčasnosti možnosť zakázať, aby sa v ich katastri zriaďovali herne, kasína, stávkové kancelárie či charitatívne lotérie. Od 1. januára 2013 bude účinný všeobecný zákaz prevádzkovania hracích automatov a videohier mimo herní.

 

Na slová poslanca Horvátha reagoval náčelník mestskej polície Michal Gergoš, ktorý nám povedal: „To že pijú, oni pili aj predtým a piť aj budú, kým im niekto nesiahne na ich dávky a tiež kým im na to štát dá. Je to potom naozaj ťažké riešiť.“ Priznal bez okolkov náčelník mestskej polície. V mnohých prípadoch otvorene nielen občania nášho mesta hovoria o ignorantstve tohto problému zo strany kompetentných úradov, ktoré by mali v súčinnosti s políciou odhaľovať a preverovať ako sú sociálne a iné štátne dávky používané.

 

Zákonná možnosť či už spôsobom odňatia dávky, prípadne štatútom osobitého príjemcu, kedy za oprávneného preberie dávku obec či mesto tu je. Lenže všetky tieto nástroje sa v praxi využívajú iba mizivo. Kontroly úradov poskytujúcich dávky takmer neexistujú a tak sa v mnohých prípadoch stáva bežnou praxou, že tieto dávky, ktoré sú určené na jedlo a nutné výdaje neraz končia v krčmách. Aj v našom meste sme toho svedkami, najmä okolo dvadsiateho dňa v v mesiaci. Úžerníci pred poštou, ktorým chýba už iba stánok s priamym označením a krčmy plné poberateľov sociálnych dávok v spoločnosti svojich maloletých detí. Dokedy sa občanom bude naskytať takýto pohľad to ale nevedno. Za tento stav ale ťažko viniť automaty, či pohostinstvá, lebo narozdiel od nich mestá, obce a úrady majú prislúchajúce kompetencie k zamedzeniu. 

 

Foto & video: Redakcia MD

 

{youtube}JUyRaYvMSq8{/youtube}

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »