Kultúra

ZO SZTP z Dobšinej reprezentovalo naše mesto v Michalovciach

Dňa 27.9.2016 naši členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu telesne postihnutých v Dobšinej reprezentovali naše mesto na XIII. ročníku súťažnej prehliadky ZUČ zdravotne postihnutých Srdce ako dar v Michalovciach. Podujatie organizovala Slovenská humanitná rada – Zväz zdravotne postihnutých Michalovce a zišlo sa tu vyše 500 účastníkov aj s medzinárodným obsadením – zdravotne postihnutí z Maďarska, Poľska, Ukrajiny, slováci aj rusíni.

Naši členovia si pripravili bohatý program : Scénické pásmo o histórii baníctva v podaní Jozefa Lelka, Paľka Burgera, Juraja Garana, Zlatici Bachňákovej, Oliny Hadušovskej a Ivetky Deliovej. Súčasťou bola báseň v buleenerčine v podaní Zlatici Bachňákovej s prekladom do slovenčiny v podaní Oliny Hadušovskej. Program vyvrcholil vlastnou tvorbou Juraja Garana básňou Na kráľovej holi, sólovým spevom Ivetky Deliovej v doprovode harmonikára Borisa Nezbedu a zakončený bol duo spevom Ivetky Deliovej a Olinky Hadušovskej s doprovodom harmoniky.

Za kategóriu : scénické pásmo o histórii baníctva naša organizácia získala diplom a pohár a zožala obrovský potlesk za celý pripravený program. ZO SZTP v Dobšinej touto cestou ďakuje Mestu Dobšiná za dotáciu pre rok 2016 na kultúrno- spoločenské aktivity našej organizácie, Baníckemu združeniu v Dobšinej a p. Anne Mackovej za zapožičanie baníckych rekvizít a krojov zo súboru Gemer, evanjelickému farárovi Mgr. Gdovinovi za umožnenie nácvikov programu v priestoroch fary a Borisovi Nezbedovi za skvelý hudobný doprovod na harmonike. Snaha o reprezentáciu nášho mestečka a jej baníckej histórie bola úspešná a toto pekné podujatie ostane ešte dlho v našich spomienkach. Veríme, že nebude posledným a že sa znovu zapojíme do súťažnych prehliadok ZUČ zdravotne postihnutých aj v budúcom roku. Na záver ďakujeme všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na príprave a zdarnom priebehu zorganizovanej aktivity.

Jozef Lelko, predseda ZO SZTP Dobšiná