Kultúra

Zimnouličiari sa stretli už po trinástykrát

Pohoda, rodinná atmosféra a kopa krásnych spomienok. V tomto znamení prebehlo už trináste Stretnutie zimnouličiarov z Dobšinej, ktorí si týmito tradičnými stretnutiami pripomínajú najmä spolupatričnosť obyvateľov najstaršej a najdlhšej ulice v Dobšinej (1500 metrov), no tiež rôzne príhody a zážitky z mladosti. Asi 60 účastníkov tohto jedinečného podujatia, ktoré je určené pre súčasných, ale aj predošlých obyvateľov Zimnej ulice sa zišlo dňa 29.09.2018 o 09:00 hod. na priedomí pána Emila Šmelka. V úvode príhovorom prítomných pozdravil primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák a predsedovia občianskych združení, čím sa zahájilo toto jedinečné stretnutie.

Všetci si vychutnali kotlíkový guláš, pre Dobšinú tradičný Gurulikuchen a iné domáce špeciality z rúk šikovných gazdiniek. Program už 13. Stretnutia zimnouličiarov sa začal návštevou katolíckeho kostola, kde prítomných oboznámil s históriou Mgr. Jozef Brandys. Kroky účastníkov ďalej viedli do Vinárne, ktorej história je úzko spätá so známym MUDr. Liškom, nasledovala exkurzia historickej radnice a baníckeho domu, ktorý dlhodobo uchováva históriu a tradíciu združenia Bruderschaft. Prehliadku po stopách histórie ukončila návšteva evanjelického kostola s profesionálnym výkladom Mgr. Radovana Gdovina.  Program pokračoval  voľnou zábavou na miestnej základnej škole, ktorá spolu s mestom Dobšiná, prostredníctvom primátora mesta stretnutie sponzorovala.

Text: Juraj Karika, foto: Roman Tešlár