Kultúra

Žiaci ZŠ v Dobšinej v podzemí ľadového kráľovstva

 

Dobšinská ľadová jaskyňa je jednou z najznámejších jaskýň v Európe. Krehká krása kráľovstva večného ľadu očarí každého návštevníka a zanechá v ňom nezabudnuteľné zážitky.

Aj žiaci Základnej školy v Dobšinej sa vybrali za poznávaním ľadovej krásy. Keď prechádzali náučným chodníkom, tak sa oboznámili s prírodnými hodnotami okolitého územia v Národnom parku Slovenský raj. Pred vstupom do jaskyne sa žiaci tešili na úžasný zážitok. A keď vstúpili do iskrivej krištáľovej krásy podzemných priestorov, videli podzemný klenot. Hlas sprievodcu sa rozliehal po jaskyni a žiaci sa mohli dozvedieť o tom , že hoci otvor do jaskyne „ ĽADOVÁ DIERA“ bol známy oddávna,  prvý zostup do jaskyne  uskutočnil banský inžinier Eugen  Ruffinyi s priateľmi. A práve o tom , ako objaviteľ za pomoci svojich priateľov ako prvý človek vstúpil do ľadovej krásy, napísal aj Jozef Červínka. Žiaci čítali príbeh s názvom „ Ruffinyiho socha“.

Dozvedeli sa o živote banského inžiniera. O tom , že Eugen Ruffinyi všetky svoje sily venoval svojmu rodisku. Pre ľudí objavil a osvietil milióny rokov tmavé podzemné priestory ľadovej jaskyne. Ľudskému oku a ľudskému srdcu sprístupnil nádherné priestory. Žiaci tak v  podzemí  ľadového kráľovstva rozvíjali čitateľskú gramotnosť. V časti jaskyne , nazývanej aj Ruffinyiho koridor, čítali príbeh o mužovi, ktorý odkryl kus neznámeho sveta našej prírody. Po prečítaní príbehu žiaci zapálili elektrický kahanec. Vzdali poctu mužovi, po ktorom je aj pomenovaná ich škola – Základná škola Eugena Ruffinyiho v Dobšinej. Potom sa žiaci oboznámili s ďalšími zákutiami našej čarokrásnej Dobšinskej ľadovej jaskyne. Veríme , že tento zážitok žiakov našej školy upútal na celý život.

Mgr. Marína Krivanská & Mgr. Andrea Brondošová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »