Kultúra

Žiaci Základnej školy v Dobšinej sa zapojili do 9. ročníka česko-slovenského projektu

 

Cieľom česko-slovenského projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Do tohoto zaujímavého projektu sme sa zapojili so žiakmi ZŠ v Dobšinej, aby sme nadviazali spoluprácu a kontakty s pridelenou Základnou školou vo Veľkom Krtíši. Tiež sme chceli tento projekt využiť na poznávanie histórie, kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov vo Veľkom Krtíši. Vieme, že človek by nemal zabudnúť na korene a kultúru našich predkov a toto poslanie chceme vštepiť aj našim žiakom.

Naši žiaci, počas krásnych jesenných popoludní, prišli do spoločenskej miestnosti našej základnej školy. Prečítali si svoju obľúbenú knihu, ktorú našli na poličke vo svojej izbe, alebo si požičali knihu zo školskej knižnice. Niektorí žiaci pri tvorbe využili aj poznatky nadobudnuté z dobrodružno – náučných kníh „ Slovensko – krajina plná tajomstiev.“ Zároveň si deti zaspomínali na mapovanie kultúrneho a historického dedičstva s autorkou projektu Slovensko – krajina plná tajomstiev  Lenkou Šingovskou. A na spoločnú exkurziu zameranú na nácvik čítania s porozumením a rozvoj čitateľskej gramotnosti v Betliari a Krásnej Hôrke.

Na základe prečítaného textu  vytvorili záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnili tému česko-slovenského projektu Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice. Zrazu sa miestnosť zmenila na zázračný ateliér. Malí čitatelia kreslili, lepili, maľovali, písali… A odrazu v rukách držali krásne tvorivé a originálne dielka – záložky. Dedičstvo našich predkov, ktoré tu zanechali, ožilo v podobe pekných záložiek. Prostredníctvom nich tak odovzdali odkaz svojím novým kamarátom. Týmto projektom sme sa snažili žiakov presvedčiť o tom, že čítanie kníh je úžasná „ vec.“

Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Jurina Šmelková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »