Zhodnotenie zimnej údržby v meste Dobšiná

Zimná údržba chodníkov a ciest v našom meste začína už na jeseň, kde sa nám treba zásobiť dostatočným množstvom soli, posypového materiálu a samozrejme aj prípravou techniky. Zakúpili sme si rozmetač soli, ktorý bol účinný hlavne na začiatku zimy. Pri mrznúcom daždi alebo malej pokrývke snehu, keď štrk nemá svoj efekt, sme dokázali výrazne zmierniť poľadovicu na mestských komunikáciách. Jednalo sa prakticky o celý december a prvú časť januára. K zimnej údržbe patrí aj nonstop sledovanie počasia.

Vedeli sme že 13. január nám prinesie väčšiu nádielku snehu. Oslovili sme firmy v meste, urobili plán, aby sme 27 km mestských komunikácií a 14 km chodníkov vyčistili v čo najkratšom čase. TOMEX – Mišanko mal tak na starosti Vlčiu dolinu a Skalnú ulicu, SANION – Neubauer celú Zimnú a Železničnú ulicu, Mestské lesy Dobšiná mali celý Rűck, Hronskú, Vyše mesta, Tureckú a im priľahlé ulice a zvyšok mesta vrátane chodníkov mal na starosti PSMD. Ráno 7:30 nám už hlásili prvý vodiči vyčistené svoje úseky a do 9:30 napriek miernemu sneženiu už bolo mesto čisté vrátane križovatiek a chodníkov. V ďalších dňoch nasledoval vývoz nahrnutého snehu z hlavných ulíc. 1. februára sa situácia zopakovala s rovnakým scenárom, tentokrát už v noci išla všetka technika do ulíc, jednak kvôli menšiemu pohybu áut a chodcov a rovnako preto, aby sa obyvatelia nemali problém ráno dostať do práce.

V priebehu nasledujúceho dňa sa robili dočisťovacie práce, čistenie cintorínov, parkov a chodníkov. Dodajme, že na sprístupnení úsekov chodníkov ku školám sa taktiež podieľali aktivační pracovníci, ktorí lopatami odhŕňali sneh. Celkovo bolo na zimnú údržbu použitých 6 ton posypovej soli a zhruba 110 ton posypového štrku. Tohtosezónne obdobie zimnej údržby považujeme za veľmi dobre zvládnuté a v najbližšom čase nás čaká neľahká oprava komunikácií, ktorá je v katastrofálnom stave, plná výtlkov a jám.

Konateľ PSMD – Milan Lukáč