Aktuality

Zdravotná starostlivosť v meste Dobšiná

 

Tak ako mnohé mestá a obce na celom Slovensku zápasia s veľmi zlou situáciou v obsadenosti obvodných lekárov, aj mesto Dobšiná dlhodobo rieši tento problém. Nedávno bol avizovaný primátorom mesta, Jánom Slovákom príchod ďalšieho všeobecného lekára pre dospelých od októbra 2016. V súčasnosti pôsobí na území obvodu Dobšiná, pod ktorý spadajú aj priľahlé obce jediná lekárka. Oslovili sme preto primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka, ktorý nám poskytol najnovšie informácie ohľadom zdravotnej starostlivosti v našom meste.

Nedávno prebehla komunikácia medzi MUDr. Icsom a jedinou lekárkou pre dospelých v našom obvode, MUDr. Očkaikovou z dôvodu možného nástupu pána doktora. Podľa vyjadrení lekárov je súčasná situácia v Dobšinej zvládnutá a MUDr. Icso zostáva v pohotovosti v prípade potrebnej pomoci, ako aj zastupovania. Takáto situácia je aj na pediatrii, kde ako lekárka pôsobí pani MUDr. Gallová, ktorá potvrdila, že starostlivosť je dostačujúca a zvládnutá. Samozrejme v prípade potreby je tak isto zabezpečená výpomoc, ako aj zastupovanie. Žiaľ nejestvuje štatistika, koľko občanov má zdravotnú dokumentáciu doma, prípadne cestujú za lekármi mimo naše mesto, preto je možné situáciu posudzovať len na základe vyjadrení lekárov, ktorí majú prehľad o návštevách pacientov v ambulanciách.“ Uviedol primátor mesta Dobšiná, Ján Slovák.

Občania majú podľa vyjadrení lekárov pôsobiacich v meste Dobšiná zabezpečenú zdravotnú staroslivosť dostatočne a nie je dôvod k znepokojovaniu. Vychádza sa z počtu pacientov v ambulanciách, s vedenou zdravotnou dokumentáciou. Z pohľadu pacientov je častým problémom dlhšie čakanie na ošetrenie, čo je však zapríčinené zvýšeným počtom pacientov ošetrovaných ambulantne, často aj nad rámec ordinačných hodín. Mesto Dobšiná sa pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti zapája aj do projektu vybudovania Centra zdravotnej starostlivosti, v rámci integrovaného regionálneho operačného programu v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom. Pomocou operačného programu by sa mali zrekonštruovať priestory pre pôsobenie zdravotníckych pracovníkov. V rámci nového systému obsadzovania aj tieto kroky môžu napomôcť k motivácií pre nových lekárov, aby začali pôsobiť v obvodoch akým je Dobšiná.

Text a foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »