Zatarasený chodník nikomu z kompetentných nevadí

Námestie v každom meste nevynímajúc Dobšinú, by malo byť centrom kultúry, či obchodu. V neposlednom rade, by taktiež malo byť samozrejmosťou dostatočné zabezpečenie bezproblémového vstupu naň, či už pre chodcov, alebo motoristov. V Dobšinej to žiaľ tak celkom neplatí. Na podnet obyvateľov mesta sme sa pozreli už na dlho sa vlečúci problém s prístupom na námestie pre chodcov. Ako nám povedala jedna z obyvateliek Dobšinej:

„Pri vstupe na námestie nám často vznikajú problémy. Jedná sa najmä o zatarasený chodník, na pravej strane okolo garáží, ktoré využívajú vlastníci nehnuteľností. Vidno, že je to tam preto, lebo padá omietka, ale lepšie je zatarasiť vstup na námestie, ako donútiť majiteľa konečne konať? Toto je možné hádam iba v Dobšinej a nikde inde, neviem či by sa také niečo tolerovalo hocikde v normálnom svete.“ Povedala pre náš portál rozhorčená obyvateľka.

Prišli sme sa na tento problém preto pozrieť detailnejšie. Ako sme sa dozvedeli, zátarasy na chodníku sú od začiatku roka. Keď vezmeme do úvahy, že autobusová zastávka je tesne pod námestím, tak je jasné, že každý z cestujúcich, ktorý sa chce dostať na námestie, nemôže prejsť po chodníku pre zábrany a je nútený prejsť na druhú stranu, prípadne priamo cez vozovku. Mnohí otvorene hovoria, že tento stav zapríčiňujú majitelia, ktorí si nehnuteľnosti nedokážu dať doporiadku natoľko, aby nebránili v prechode chodcom, no v neposlednom rade nehyzdili vstup na námestie kusmi kovového šrotu.

Podľa zákona je za stav budov zodpovedný jednoznačne vlastník danej nehnuteľnosti a v minulosti sme sa tiež venovali tomuto problému. Navštívili sme Mestský úrad, kde nám vedúci odboru výstavby Jaroslav Oravec povedal aj to, kto vlastní garáže. „ Priľahlé garáže sú vo vlastníctve mestského poslanca MVDr. Ľubomíra Balážika a jeho manželky MVDr. Terézie Balážikovej.“ Spresnil pre náš portál vedúci výstavby, pričom použil presný stavebný software na lokalizáciu budov a ich vlastníkov.

V Dobšinej sídli aj Stavebný úrad, na ktorý skupinka občanov, podľa ich vyjadrení v danej veci hodlá v najbližšej dobe podať podnet a taktiež sa chcú obrátiť aj na Mestské zastupiteľstvo, ktoré by malo zaujať stanovisko k zneprístupneniu chodníka, ktorý vedie na námestie pre chodcov a tým aj sťaženiu prístupu k centrálnej mestskej zóne. Všade je kladený dôraz na to, aby tak dôležité prístupy boli v poriadku, keďže sa jedná o celkový dojem z mesta. V tomto smere zatiaľ mesto, alebo úrady nijako nezasiahli a zdá sa, že bez oficiálneho podnetu, ich to trápiť ani nebude

Foto: Redakcia MD