Aktuality

Zapojte sa do Valentínskej kvapky krvi

 

Slovenský Červený kríž aj na tento rok pripravil celoslovenskú kampaň Valentínska kvapka krvi. Jej 18. ročník začína 14. februára 2012 a potrvá do 21. marca 2013. Heslom tohtoročnej Valentínskej kvapky je „Lásku máme v krvi. Dokáž to aj ty!“. Tvárou Valentínskej kvapky je mladý slovenský herec Daniel Fischer.

 

„Tohtoročnú kampaň odštartujeme 14. februára odberom krvi na mobilnom odbere v priestoroch  Slovenskej národnej galérie na námestí Ľudovíta Štúra. Odbery krvi, ale aj ďalšie sprievodné akcie, akými sú napríklad náborové workshopy či simulované odbery krvi, budú prebiehať vo všetkých väčších mestách, ale aj mnohých obciach Slovenska.“ Povedala Silvia Kostelná zo SČK. Každý zapojený darca krvi obdrží odznak „Kvapka krvi“.

 

Bezpríspevkové darcovstvo má aj v Dobšinej svoju tradíciu a v novembri minulého roka boli v kongresovej sále radnice mesta Rožňava ocenení Jánskeho plaketami Dobšinčania (Milan Hutník, Pavol Leško-Rusnák, Ľuboš Sabol, Marián Garguš, Štefan Petergáč a Slavomír Lapšanský) za darovanie životodarnej tekutiny – krvi.

 

Ako nám potvrdilo riaditeľstvo Územného spolku SČK v Rožňave, krv je možné darovať v pracovných dňoch na pracoviskách Národnej transfúznej služby www.ntssr.sk  a na hematologicko-transfuziologických oddeleniach jednotlivých nemocníc. Najbližšie je to na HTO NsP Sv. Barbory v Rožňave a registrovať sa je možné osobne v utorky a štvrtky od 07:00 do 08:00 hod, prípadne telefonicky 058/7771489.

 

Valentínska kvapka krvi je kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Má celoslovenskú pôsobnosť s dosahom najmä na školy, ale aj firmy a organizácie. Jej cieľom je primäť najmä mladých ľudí, aby chodili darovať krv pravidelne, čím sa zabezpečuje dostatok krvi v našom zdravotníctve.

 

Darovať krv môže každý vo veku 18 – 60 rokov, ktorý sa cíti zdravý, a váži viac ako 50 kilogramov. Darca by mal prísť na odber najedený a mal by vypiť dostatok tekutín. Priniesť je potrebné aj občiansky preukaz a kartičku poistenca.  Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku.Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.

 

Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok. Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. Ak vás táto kampaň oslovila môžete sa o nej dozvedieť viac aj na tejto FB stránke: https://www.facebook.com/events/462631280453350/ .

 

Ilustračné foto: SČK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »