Aktuality

Zanedbávanie starostlivosti o deti treba nahlasovať

 

Takýto, prípadne aj smutnejší pohľad ako môžete vidieť na našom zábere sa naskytá obyvateľom v celom meste Dobšiná. Deti, ktoré sa prehrabávajú v kontajneroch pri obytných domoch nie sú ničím výnimočným. Mnohí si na nich zvykli a prechádzajú okolo nich bez povšimnutia, niektorí zase s dávkou ľudskosti k veciam vyloveným z kontajnerov pridajú týmto deťom pár drobných. V tejto súvislosti, sa ale mnohým natískajú otázky: je toto život aký si akékoľvek dieťa zaslúži? Kde sú rodičia, ktorí by mali zabezpečiť aspoň základné podmienky pre normálne detstvo svojich deti? Druhou stranou mince prehrabávania sa v smetiaku so všelijakým obsahom je nehygienickosť a možné riziko chorôb, čo si zrejme deti neuvedomujú.

Podľa vyjadrenia Mestskej polície v Dobšinej, tieto prípady sú veľmi časté, ročne sú ich desiatky. Zväčša sa jedná o maloletých do 15 rokov a polícia nemôže sankcionovať ani rodičov, ktorí na deti nedohliadnu. Omnoho horšie sú prípady, kedy sa deti prehrabávajú v odpadkoch na podnet samotných rodičov, prípadne zo sociálnej núdze a sú im odopierané aj základné vyživovacie povinnosti. Oslovili sme preto Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, za ktoré nám poskytla vyjadrenie hovorkyňa rezortu Mgr. Jana Lukáčová.

„Ak má ktokoľvek podozrenie, že starostlivosť o dieťa je zanedbávaná, alebo že sú porušované jeho práva a ohrozený zdravý psychický, fyzický a sociálny vývoj, musí to oznámiť, a o aj anonymne. Orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately situáciu preverí a podľa zistení prijme opatrenia. Konkrétne situácia určuje opatrenia, čo môže byť práca s rodinou, vysvetľovanie, apelácia na rodinu, podpora, spolupráca s terénnymi sociálnymi pracovníkmi, návštevy v rodine a podobne.“ Hovorkyňa ďalej uviedla aj ďalší postup, ak aj napriek snahe práca s rodinou nefunguje.

„Keď rodina neplní svoju funkciu a dieťa v nej môže byť ohrozené, potom orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately hľadá riešenie u ďalších členov rodiny, či v sociálnom okolí. Vyňatie dieťaťa z rodiny býva až krajná možnosť, keď sa situácia napriek opatreniam nezlepšuje a v prirodzenom okolí dieťaťa sa nenájde nikto, kto by bol schopný a ochotný mu poskytovať bezpečnú starostlivosť, alebo keď ide o urgentnú situáciu na ochranu dieťaťa. Ak sa dieťa dostane do situácie, že hľadá pomoc, zvyčajne sa obráti na najbližšie okolie – škola, príbuzní, susedia. Možnosťou je aj linka detskej istoty (116 111), alebo linka Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Zaznamenali sme aj osobné návštevy detí na úrade práce.“ Na záver uveďme štatistiku, že v roku 2015 bolo v okrese Rožňava u 38 detí riešená náhradná starostlivosť ich zverením do náhradných rodín a 44 detí bolo potrebné v priebehu roka umiestniť v zariadeniach na výkon rozhodnutia súdu.

Text a foto: Juraj Karika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate »