Základná škola zápasí s nedostatkom priestorov

Základná škola v Dobšinej sídli na Zimnej ulici od roku 1975. Za desaťročia prešlo touto budovou tisíce žiakov, ktorí dnes pôsobia v najrôznejších oblastiach života. Situácia sa však na základnej škole rokmi, no hlavne demografickým vývojom zmenila. Jej budova je kapacitne využitá na maximum a preto sa hľadajú všetky spôsoby na to, aby sa priestory školy využili čo najefektívnejšie. Vedenie školy v spolupráci s mestom, muselo v minulosti pristúpiť aj k rozšíreniu priestorov, kde z bývalého bytu školníka vznikli triedy pre nulté ročníky. Situácia sa tento rok zopakovala a ďalšia trieda vznikla v priestoroch bývalého školského bufetu.

Navštívili sme preto základnú školu v týchto dňoch, kde nám všetko popísal jej riaditeľ, Mgr. Jaroslav Hutník. „Pre nás, pedagógov a našich žiakov začal školský rok druhého septembra, na slávnostnom otvorení školského roka. K tomuto dňu evidujeme 628 žiakov, čo je oproti minulému roku nárast o 39 žiakov. Na škole je dovedna 32 tried, z toho sú tri triedy nultého ročníka a dve špeciálne triedy. Máme sedem odborných učební a zamestnávame 41 pedagogických zamestnancov, piatich vychovávateľov, tri asistentky učiteľov, dvoch katechétov a jedného externého zamestnanca, ktorý vyučuje IT technológie.“ Priblížil nám riaditeľ školy presné údaje pre predstavu pomerov.

Najviac ale riaditeľa trápia priestory, ktoré vznikajú aj tam, kde by to predtým nikoho nenapadlo. „Ako som spomenul, máme aj špeciálne triedy, kde sú umiestnení žiaci s individuálno-vzdelávacími potrebami, alebo mentálnou retardáciou. Sú to dve triedy, kde sa vyžaduje maximálny počet 12 žiakov. Keďže nám na prvom stupni pribudla takáto trieda v počte 8 žiakov, museli sme ju umiestniť do priestorov bývalého školského bufetu. Pritom už dve triedy nultého ročníka máme umiestnené v Materskej škole na ulici SNP, lebo priestory jednoducho chýbajú.  Máme taktiež 5 oddelení školského klubu, pritom maximálny počet na jednu zložku je 25 žiakov. V školskom klube je zapísaných ale 175 žiakov, čo je taktiež veľký problém, ktorý momentálne riešime. Snažíme sa to vyriešiť v spolupráci s Mestským úradom, keďže mesto je zriaďovateľom školy.“

Povedal nám riaditeľ základnej školy Mgr. Hutník a na týchto údajoch asi najjasnejšie vidieť, že projektanti školy, ktorá bola postavená pred 38 rokmi, s takýmto náporom možno ani nepočítali. Každá trieda je využitá na maximum a v prvom ročníku je v triede 22 žiakov, od druhého až štvrtý ročník – 25 žiakov, na druhom stupni po 28 žiakov. Pre presnosť ešte povedzme, že školský klub, o ktorom sme hovorili, zabezpečuje mimovyučovaciu činnosť, ktorá funguje v odpoludňajších hodinách a skôr narodení ho poznáme aj pod dnes menej zaužívaným názvom – družina. Neoficiálne štatistiky hovoria o vyše 70% Rómov a škola má aj veľké množstvo študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

„Máme aj takých študentov a je ich dosť veľký počet, ktorí dostávajú zvýhodnené obedy a podporu na pomôcky. Je ich presne 255 a na prvom stupni stojí obed takto 12 centov a na druhom stupni 19 centov. Študenti, ktorí status hmotnej núdze nemajú zaplatia presne o 1 euro viac v oboch prípadoch. Znevýhodnení žiaci dostanú aj pomôcky a dvakrát do roka, na každý polrok (ročne v hodnote 33,20 eur). Rodičia týchto žiakov v hmotnej núdzi dostávajú mesačne ako príspevok 17 eur, ale mnohí nezaplatia ani tých pár centov, za zvýhodnený obed.“ Dodal pre náš portál riaditeľ Základnej školy v Dobšinej Mgr. Jaroslav Hutník. Základná škola v Dobšinej je momentálne zapojená do dvoch prebiehajúcich projektov a to Vzdelávanie pedagogických zamestnancov k inklúzií margalizovaných rómskych komunít a Škola moderného vzdelávania.

Foto: Redakcia MD