Kultúra

Základná škola z Dobšinej v Národnej rade SR

Jednou z priorít Kancelárie NR SR je sprístupniť parlament verejnosti a uľahčiť osobný kontakt občanov s poslancami. Práve vďaka tomu mali žiaci našej školy výnimočnú príležitosť zažiť serióznu atmosféru Národnej rady Slovenskej republiky na vlastnej koži. Exkurzia pod vedením pána riaditeľa a pána zástupcu sa konala v utorok 26. júna 2018. Privítal nás pán poslanec Peter Pamula, ktorý nám spolu so svojimi kolegami poslancami, pánom Dušanom Tittelom a pánom Karolom Farkašovským, robil spoločnosť počas prehliadky. Pripojil sa k nám na chvíľku dokonca aj sám predseda NR SR pán Andrej Danko. Naša návšteva sa začala prísnou kontrolou všetkých účastníkov, ktorá prebehla bez komplikácií. Pracovník komunikačného oddelenia NR SR pán Adamišin nás previedol vestibulom, ktorého dominantou je busta prvého predsedu Slovenskej národnej rady – Jozefa Miloslava Hurbana. Na stene za bustou je pozlátená železná platňa s úryvkom z dnešnej štátnej hymny. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí o štátnych symboloch, o histórii budovy, mali sme možnosť vidieť aj veľmi cenné predmety, ako napríklad pečať, ktorú používal sám Jozef Miloslav Hurban, či prekrásne olejomaľby na dreve od slovenského maliara Albína Brunovského, ktoré zdobia priestor pred vchodom do rokovacej sály.

Každého lákalo posedenie na balkóne rokovacej sály. Nevideli sme síce žiadne poslanecké rokovania, pretože v pondelok mali posledné zasadnutie, ale pán poslanec Peter Pamula nám zabezpečil výnimočný vstup do rokovacej sály a každý zo žiakov si dokonca smel sadnúť na stoličky pánov ministrov, predsedov parlamentných výborov či samotného premiéra a prezidenta. Po skončení prehliadky nás ohromilo, že sme mali možnosť stretnúť sa s pánom premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý práve poskytoval rozhovor televízii.

Najväčšie prekvapenie pre nás pán Pamula pripravil, keď sme sa presunuli na Bratislavský hrad. Predseda parlamentu, pán Andrej Danko, nám umožnil prehliadku reprezentačných priestorov hradu, do ktorých majú prístup len najvyšší predstavitelia nášho štátu, ktorí tam prijímajú najvýznamnejšie návštevy a zahraničných diplomatov. Mali sme teda tú česť vidieť ako jediní prijímaciu sálu, rokovaciu sálu so vzácnymi obrazmi Márie Terézie, zrkadlovú sieň a porcelánový kabinet. Radi by sme sa mu aj touto cestou poďakovali za jeho čas, ochotu a milé povzbudzujúce slová, ktorými nám spríjemnil deň. Vážime si, že sa napriek množstvu svojich poslaneckých povinností venoval našim žiakom a pripravil pre nás všetkých nezabudnuteľné chvíle v našom hlavnom meste. Veľká vďaka patrí aj Mestským lesom Dobšiná a Školskej rodičovskej rade pri ZŠ Dobšiná, bez finančnej pomoci ktorých by sa náš výlet nemohol uskutočniť.

Ing. Janka Liptáková, ZŠ Dobšiná