Kultúra

Základná škola oslávila 40. výročie otvorenia budovy

Dňa 20. októbra 1975 bola slávnostne otvorená budova ZDŠ v Dobšinej. Áno, je to presne 40 rokov odvtedy, ako sa v novopostavenej budove pod Pišlom prvýkrát ozval radostný školský zvonec a začala sa písať nielen história tejto budovy, ale aj ľudí v nej. Počas tých rokov  sa v nej  vystriedalo množstvo žiakov, učiteľov, riaditeľov aj iných zamestnancov.

Je 40 rokov veľa alebo málo? Určite nie veľa, aby sme si nepamätali ľudí, ktorí tu zanechali kus svojho života. Či už tých, ktorí tu prežili svoje detstvo, alebo mnoho učiteľov, kuchárok, upratovačiek a školníkov, ktorí tu pôsobili.  Ľudia vekom starnú, no škola určite nie. Čerpá silu z tradícií a poznatkov, ktoré tu zanechali učitelia po desaťročia, noví  žiaci ju však robia mladou a neustále sa rozvíjajúcou. Je v nej ukrytých mnoho životných príbehov, udalostí, zážitkov a spomienok . Veď prví absolventi môžu mať tak 54 rokov. Mnohí z nich sú dnes výskumní odborníci, študenti na vysokých školách, možno i učitelia, vychovávatelia, jednoducho ľudia, ktorí časť života prežili či dokonca prežívajú v budove našej – vašej školy.  Pri tejto príležitosti sa dňa 13. novembra 2015 konala slávnostná akadémia, pripravená učiteľmi a žiakmi našej školy. Slávnostná akadémia sa niesla v znamení  štyroch dekád, v ktorých sme si zaspomínali na minulosť.

Prvú dekádu pripomenul autentický slávnostný akt otvorenia novopostavenej budovy, v ktorom nechýbalo už tradičné prestrihnutie pásky. Druhá dekáda sa niesla v znamení  80-tych rokov. Symbolizoval ju čas iskier a pionierov, nacvičovanie hromadného telovýchovného vystúpenia, ktoré poznáme pod názvom „spartakiáda“. Nejednému  z tých, ktorí sa týchto akcií sami zúčastnili, vyhŕkli počas vystúpenia slzy spomienok…. Tretia dekáda sa niesla v znamení veľkých zmien. Nežná revolúcia zmenila takmer všetkých a všetko. Tieto zmeny však  boli uskutočňované s túžbou ísť dopredu, prispôsobiť sa novým požiadavkám spoločnosti. V poslednej štvrtej dekáde prešla naša škola kozmetickou úpravou ako zvonku tak aj zvnútra. Vynovili sa učebne, triedy, chodby, telocvičňa či ihrisko. Do tried pribudli nové pomôcky a vybavenie. Z nevýraznej šedej myšky sa stala krásna farebná dáma, ktorá aj napriek tomu, že má na krku štyridsiatku, ohúri  svojím vzhľadom.

Čo zaželať našej oslávenkyni do ďalších  rokov? Zaželajme jej teda veľa úspechov, dobrých pedagógov i ďalších zamestnancov, veľa detského smiechu, dychtivých tvárí detí a veselého džavotu v triedach. Veľa dobrých žiakov, pretože sú to práve oni, kto šíri dobré meno školy. Žiakov úspešných v okresných súťažiach ale aj v osobnom živote, ktorí sa vedia  orientovať v živote.

Text: Mgr.  Jana Mikolajová, foto: Vladimír Václavík